Kelebek Magazin

“Yetmez ama evetçi değilim, evetçiyim”

Oyuncu Halil Ergün Günaydın’dan Tuba Kalçık’a konuştu. Halil Ergün röportajında 2010 referandumu hakkında kendisine verilen tepkilere de cevap …

Oyuncu Halil Ergün Günaydın’dan Tuba Kalçık’a konuştu. Halil Ergün röportajında 2010 referandumu hakkında kendisine verilen tepkilere de cevap verdi.

Siyasette uzlaşma kültürünün önemini vurguladığını söyleyen Halil Ergün, “Kültürel, siyasi veya ekonomik sorunlarımızın tarihsel kökenlerine bakılmalı. Muhalefet yapılacaksa da bunlar tartışılarak yapılmalı. Geçmişten gelen sorunlarımız var, bu toplum daha kendisiyle tartışmadı.” dedi.

12 EYLÜL’ÜN ACISINI YAKINDAN ÇEKTİM

12 Eylül’ün acısını yakından çektiğini belirten Halil Ergün darbe sonrası yapılan anayasa referandumu hakkında görüşlerini şöyle sıraladı:

“12 Eylül faşizmin anayasasına yüzde 92 ile evet demiş bir toplumuz. Ben yüzde 8’lik hayır verenlerdenim. Yaşadıklarımı ben bilirim o darbede. Keskin bir siyasi iklimden geldim. O keskinlik yerine kucaklamayı bilmek gerektiğini öğretti hayat bana.”

YETMEZ AMA EVETÇİ DEĞİLİM, EVETÇİYİM

12 Eylül 2010 referandumunda da ‘MGK üyeleri ölünceye kadar yargılanamazlar’ maddesinin kaldırılması için evet verdiğini savunan Halil Ergün, “yetmez ama evetçi” olarak değil, direkt “evetçi” olduğunu söyledi.

Halil Ergün, “Şimdi bazıları beni ‘Yetmez ama Evetçi’ olarak suçluyor ama ben yetmez bile demedim, doğrudan ‘Evet’ demiş biriyim. Bu adamların yargılanma maddesi bile çok önemliydi.” dedi.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ