Kelebek Magazin

Yasemin Allen: Bir can kaybına şahit oldum

Oyuncu Yasemin Allen geçen gün Kilyos sahilinde gördüğü ölü yunusun fotoğrafını Instagram’da paylaşıp tepki göstermişti. Allen “Atıklardan dolayı …

Oyuncu Yasemin Allen geçen gün Kilyos sahilinde gördüğü ölü yunusun fotoğrafını Instagram’da paylaşıp tepki göstermişti. Allen “Atıklardan dolayı bir can kaybına şahit oldum” dedi.

Oyuncu Yasemin Allen, Kilyos sahilinde dolaşırken gördüğü içler acısı manzarayı Instagram’da paylaşmıştı. Sahil plastik, tıbbi atıklarla ve şırıngalarla doluydu. Plastik yediği için ölen bir yunusun cesedi de kumlardaydı.

Belediye ekipleri ancak bu paylaşımdan sonra harekete geçip sahili temizlemeye başladı.

“BUNUN SORUMLUSU KİM?”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yasemin Allen, Sarıyer’de Kumköy ile Gümüşdere arasında yürüdüğü esnada üç atık türü bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“İki tanesi tıbbi atıktı ve insan ya da herhangi bir canlıyla temas ettikleri halde hastalık bulaştırabilecek, ciddi anlamda zarar verebilecek atıklardı. Diğer atık türü de paket dolgu malzemesi. İnce, beyaz ve plastik şeritler. Bir eşyayı kutunun içine koyduğun zaman zarar görmesin diye içine doldurduğun plastik ince malzeme. Bunlardan kilometrelerce vardı. Dalgalarla kıyıya çarptıkları çok belliydi. Yürüyüşüme devam ettiğimde de bunları yemekten dolayı ölmüş olduğu çok belli olan bir yunus buldum. Bedeninin çürüme durumundan dolayı içi görünüyordu hayvanın ve içinde plastik atıklar vardı. Dolayısıyla bunları yiyip bundan dolayı ölüp karaya çarptığı çok belli. Atıklardan dolayı bir can kaybına şahit oldum. Bu bir çocuğun başına ne zaman gelecek diye sormaya başladım. Merak ediyorum. Bunun sorumlusu kim? Hangi firmalar? Eğer bugün yarın bir çocuk ya da bir insan şırıngaya basabilir. Çünkü iki tane medikal şırınga buldum. Diğer şırınga su doluydu,  yani denizden geldiler.”

“BU SORULARIN CEVABINI BİLMEK İSTİYORUM”

“Hastanelerden tıbbi atık Karadeniz’e mi atılıyor sorusu oluştu kafamda. Bir diğer bulduğum geleneksel Çin ilacı paketiydi. Bunlar devrilen bir konteynerden çıktıysa, bu tıbbi atık konteynırı mıydı? Hangi geminindi? Hangi firmanın adı? Ben böyle sorular soracağım ve bilmek istiyorum cevabını. Herkesin de bilme hakkı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu bir can güvenliği meselesidir. Sular pis mi? Sularda hastalık var mı? Ben rahat rahat gözlerimi kapatıp yüzebilecek miyim? Ayağıma bir şey batacak mı? Yoksa artık ben oraya gitmemeli miyim? Arkadaşlarıma önermemeli miyim? Kafamda bu düşünceler beliriyor. Ben de durumun ne kadar vahim olduğunu anlamadan dün suda yüzdüm. Endişeleniyorum. İnşallah bir şey olmaz diye. Bir şey olacağını da düşünmüyorum açıkçası ama çok dikkatli olmak lazım.

“BU BİR KEREYLE OLACAK ŞEY DEĞİL”

“Şimdi bir ekip gitmiş, orayı temizlemiş. Ellerine sağlık çok teşekkür ederim. Bu bir kereyle, o plastikleri toparlamakla olacak bir şey değil. Suyun kirliliği ve şırıngalar çok önemli. Bunlar nereden geldi? Bunların devamı gelecek mi? Karadeniz’de bir tıbbi atık problemi mi var? Sorularını sormak istiyorum.”  (DHA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ