Kelebek Magazin

Yargı kooperatifine yargı darbesi

25 konut izni verilen arazide imar değişikliğine giderek konut sayısını 390’a çıkaran Melih Gökçek dönemindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin …

25 konut izni verilen arazide imar değişikliğine giderek konut sayısını 390’a çıkaran Melih Gökçek dönemindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararı iptal edildi. Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği karar üst mahkemece de onaylanırsa, kooperatife üye olan 365 hakim, savcı ve bürokrat açıkta kalacak.

Ankara 7. İdare Mahkemesi, 25 konut izni verilen arazide imar değişikliği yapılarak konut sayısını 390’a çıkaran Melih Gökçek dönemindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararını iptal etti. Karar üst mahkeme tarafından da onaylanırsa, kooperatife üye olan 365 hakim, savcı ve bürokrat açıkta kalacak. Davayı açan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kamu yararına aykırı ayrıcalıklı imar rantına yol açan tüm plan değişikliklerini yargıya taşımaya devam edeceğiz” dedi.

SON KARAR

Ankara İncek’te, Gökçek’in istifa etmeden önce  aldığı son Belediyesi Meclisi kararı ile, bir yapı kooperatif için imar artırımı yapmıştı. Karar ile 23 bin 729 metrekarelik alan dikey mimariye çevrilmişti. İnşaat hakkı 0.33 olan iki parseldeki emsal, ik katına çıkarılıp, yükseklik serbest bırakıldı. Ankara 7. İdare Mahkemesi kararı iptal etti.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ