Kelebek Magazin

Usta sanatçı Kenter’in hayatı belgesel oluyor

2019’da aramızdan ayrılan Yıldız Kenter’in hayatını anlatan belgeselin çekimleri Selçuk Metin’in yönetmenliğinde başladı. ENKA Sanat, yapım …

2019’da aramızdan ayrılan Yıldız Kenter’in hayatını anlatan belgeselin çekimleri Selçuk Metin’in yönetmenliğinde başladı.

ENKA Sanat, yapım sponsorluğunu üstlendiği belgesel serisine, Türk tiyatrosunun ve sinemasının duayen ismi “Yıldız Kenter” ile devam ediyor. Belgeselin senaryosunu yazarken Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün “Tiyatro Benim Dünyam” kitabının izinden giden senarist Zeynep Miraç; tiyatrocu, eğitmen, anne, yurttaş, insan Yıldız Kenter’i anlatmak için birlikte oynadığı oyuncuların, aile fertlerinin, öğrencilerinin ve yakın dostlarının tanıklıklarına başvuruyor. Yönetmenliğini Selçuk Metin’in, görüntü yönetmenliğini ise Doğan Sarıgüzel’in üstlendiği belgesele oyun programları, afişler, fotoğraflar, gazete kupürleri ve görüntüler de eşlik edecek. Yıldız Kenter’in kişiliğini, hayata ve tiyatroya bıraktığı izleri odak noktasına alan belgeselde Genco Erkal, Haldun Dormen, Kadriye Kenter, Müjdat Gezen ve Tilbe Saran gibi isimlerin yanı sıra Ayhan Kavas, Bartu Küçükçağlayan, Bülent Şakrak, Demet Akbağ, Demet Evgar, Dikmen Gürün, Engin Hepileri, Filiz Kutlar, Hakan Gerçek, Jülide Kural, Mehmet Birkiye, Nergis Çorakçı, Okan Yalabık, Suat Öztuna ve Yeşim Koçak ile yapılmış röportajlar da yer alacak. İzleyicilere 1940-50’lerin Ankara’sı ile son 50 yılın İstanbul’una dair ipuçları da sunan belgeselin ilk gösteriminin temmuz ayında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılması planlanıyor.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ