Kelebek Magazin

Türkiye’de bu işi sadece 12 kişi yapıyor

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları’na giden ve ‘sincap adam’ olarak adlandırılan işçiler, 40 metre yükseklikteki karaçam ağaçlarını …

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları’na giden ve ‘sincap adam’ olarak adlandırılan işçiler, 40 metre yükseklikteki karaçam ağaçlarını budamaya başladı.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Kazdağları’nda gençleştirme çalışmalarına başlandı. Çalışmalar kapsamında ‘sincap adam’ olarak da bilinen işçiler, işbaşı yaptı.

İşçiler, uzunluğu 25 ile 40 metre arasında değişen karaçam ağaçlarını buduyor.

Türkiye genelinde 12 kişi olduklarını belirten Enver Çetin, Kazdağları’na 4 kişi gittiklerini ve 500 ağaç budayacaklarını söyledi. Çetin “28 yıldır bu işi yapıyorum. Bizim işimiz, çam budamak. Alttaki genç tabakaya zarar vermeyecek şekilde budamasını yapıyoruz. İşe ilk başladığımda ister istemez korkuyordum. Alıştıktan sonra yerde korkuyoruz, ama yukarıda korkmuyoruz” dedi.

Çetin ayrıca aylık 15 bin lira maaş kazandıklarını belirtti.

“YETİŞMİŞ ÇOK FAZLA ÇALIŞAN KALMADI”

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran da şunları söyledi: “Ormanlarımızın sürekli olarak işletilebilmesi amacıyla doğal gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda da 18,5 hektarlık sahada, 2014 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında gençlik elde edilmiş durumda. Tamamen ağaçların kendi tohumlarından elde edilen genç ağaçların, en az zayiatla üzerindeki ağaçların kesilip, sahadan çıkarılması amacıyla budama işlemini gerçekleştiriyoruz. Budamacı arkadaşlarımız kendi tedbirlerini alarak ağaçlara çıkıyor. Budama ekibi Kütahya’dan geliyor. Bu konuda yetişmiş çok fazla çalışan kalmadı” diye konuştu. (DHA)

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ