Kelebek Magazin

Sınır dışı kararı verilen Djokovic, Avustralya’dan ayrıldı

Avustralya’da mahkeme kararıyla vizesi iptal edilen dünyaca ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic, ülkeden ayrıldı. Avustralya’da federal mahkeme ünlü …

Avustralya’da mahkeme kararıyla vizesi iptal edilen dünyaca ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic, ülkeden ayrıldı. Avustralya’da federal mahkeme ünlü raketin sınır dışı edilmesine karar vermişti.

Dünyaca ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic, 11 günlük süren vize mücadelesini kaybetti. Avustralya’da federal mahkeme, Açık Tenis Turnuvası katılımcıları için zorunlu tutulan Covid-19 aşısını yaptırmayan Djokovic’in itiraz başvurusunu reddedip, vize iptalini onaylayarak sınır dışı edilmesine karar verdi. Vizesinin iptal edilmesi nedeniyle tenis turnuvasına katılamayacak olan Djokovic ve ekibi mahkeme kararının ardından ülkeden ayrıldı. Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, güvenlik görevlilerin eşliğinde Melbourne Havaalanı’na gelen Djokovic, Dubai uçağıyla ülkeyi terk etti.

Ülkeden sınır dışı edilen Djokovic, 3 yıl boyunca Avustralya’ya giriş yapamayacak.

VİZESİ İKİ KEZ İPTAL EDİLDİ

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yer almak için ülkeye gelen Djokovic, Covid-19 aşısı olmadığı ve tıbbi muafiyet belgesi kabul edilmediği gerekçesiyle 5 Ocak’ta havalimanında 8 saat bekletildikten sonra ülkeye alınmamış ve göçmenlerin tutulduğu otele gönderilmişti. Korona virüs protokolleri gereği vizesi iptal edilen Sırp tenisçinin Avustralya Federal Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edilmiş, vizesi geri verilmişti.

Kararın ardından tutulduğu otelden ayrılan Djokovic, turnuva için antrenmanlara başlamıştı. Ancak mahkeme kararına rağmen ‘vize iptali’ inisiyatifini elinde bulunduran Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, bu durumun aşı karşıtı fikirleri cesaretlendirebileceği gerekçesiyle yetkisini kullanarak, Djokovic’in vizesini yeniden iptal etmişti.

Vizesi iki kez iptal edilen Sırp tenisçi Djokovic’in avukatlarının yaptığı itiraz sonrası cuma günü Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesi acil toplanmış, yargıç davanın ertelenmesine ve Djokovic’in vize iptali ve sınır dışı edilmesi kararına ‘tedbir’ getirilmesine karar vermişti. Sırp tenisçi dün Göçmen Bakanlığı yetkililerine ifade verdikten sonra gözaltına alınmıştı. Avustralya Açık’ı geçen sene kazanarak toplam 9 kez Avustralya’da şampiyonluk sevinci yaşayan Djokovic, bu yıl da turnuvanın favorileri arasında gösteriliyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ