Kelebek Magazin

Sefertepe’de arkeolojik kazı çalışmaları başladı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde neolitik döneme ait eserlerin yer aldığı Sefertepe’de, arkeolojik kazılara başlandı. Kültür ve Turizm …

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde neolitik döneme ait eserlerin yer aldığı Sefertepe’de, arkeolojik kazılara başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Şanlıurfa İli Neolitik Çağ Araştırmaları Taş Tepeler Projesi’ içerisinde yer alan Sefertepe’de geçen yıl başlayan kazı çalışmaları, Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Sefertepe’de kazı alanında incelemelerde bulunan Kaymakam Önder Çengel, “Geçen yıl başlayan kazılara bu yıl da devam ediliyor. Kazı çalışmalarının ilk gününde yüzey çalışmaları yapılırken dahi buluntular elde edilmiş. Kazılar derinleştikçe çok daha önemli keşiflerin elde edileceğine inanıyorum. Kazı ekiplerinin kalması ve kazı çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Sefertepe Kazıevi inşa çalışmalarımız da devam ediyor. Kazı ekibimizi şu an kendi imkanlarımızla misafir ediyoruz” dedi. (AA)

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ