Kelebek Magazin

Satranç turnuvasında seks oyuncağı skandalı: Hile açıklaması şaşırttı

Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen, Hans Niemann’a karşı oynadığı son maç ve seks oyuncağı ile hile yaptığı iddialarıyla ilgili ilk kez …

Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen, Hans Niemann’a karşı oynadığı son maç ve seks oyuncağı ile hile yaptığı iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu. Niemann’dan da hile itirafı geldi.

Kaliforniyalı genç satranç oyuncusu Hans Niemann, 4 Eylül’de Missouri’de Sinquefield Cup’ta 31 yaşındaki Norveçli Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’i mağlup ederek büyük bir şaşkınlığa neden olmuş, Niemann’ın hile yaptığı iddiaları gündeme gelmişti.

19 yaşındaki Niemann’ın bir seks oyuncağı kullanarak hile yaptığı öne sürülmüştü. ABD basını, oyuncuların hangi hamleleri oynayacakları konusunda dışarıdan tavsiye almak için kıyafetlerinin bir yerine gizlenmiş bir satranç motoruyla iletişim kurabildiklerini yazmış bunun için de ayakkabılarına yerleştirilmiş titreşim tabanlı düğmeleri kullanabileceklerini duyurmuştu.

Titreşimli ayakkabı teorisi, Niemann’ın bir “prostat masaj aleti” veya “kablosuz anal boncuk” kullanarak bir bilgisayara dokunduğuna dair iddialara yol açmış, 19 yaşındaki isim Chess.com’dan yasaklanmış ve hatta milyarder Elon Musk bile rektal olarak yerleştirilmiş bir cihazın kullanıldığına dair söylentileri destekleyen bir tweet atmıştı.

SON OYUNLARI DA GÜNDEM OLMUŞTU

Ancak Niemann’ın Carlsen’e karşı oynanan maçtan önce arandığı ve güvenliğin hiçbir şey bulamadığı aktarılmıştı.

Carlsen’in acemi oyuncuya kaybetmesi 53 maçlık galibiyet serisini sona erdirdi ve 350.000 dolarlık nakit ödüllü turnuvadan hızla çekildi.

İkili bu olayın ardından ilk kez yeniden karşı karşıya geldiğinde ise internet üzerinden satranç oynayacaklardı. Her iki oyuncu da Chess24’teki canlı yayın sırasında video bağlantısına katılırken, Norveçli dünya şampiyonu Carlsen siyah taşlarla ilk hamlesini yaptıktan sonra hemen maçtan çekildi ve kamerasını kapattı.

İLK KEZ KONUŞTU

Carlsen’in oyundan çekilmesi gündem olurken, Norveçli satranç şampiyonu seks oyuncağıyla hile iddiaları ve son düelloları hakkında ilk kez konuştu.

Carlsen, Niemann için “Niemann’ın oyunundan çok etkilendiğimi söylemeliyim ve bence akıl hocası Maxim Dlugy harika bir iş çıkarıyor.” ifadelerinde bulunurken, internet üzerinden oynadıkları oyunu niye terk ettiğiyle ilgili “Lütfen sormayın. Bunu açıklayamam. İsteyen istediği yorumu yapmakta özgür.” açıklamasını yaptı.

Niemann’ın seks oyuncağıyla hile yaptığı iddiaları sorulduğunda ise Carlsen, “Gerçekten konuşmamayı tercih ederim. Konuşursam başım büyük derde girebilir. Bunu istemiyorum.” dedi.

NİEMANN’DAN HİLE İTİRAFI

Öte yandan 19 yaşındaki Niemann, Sinquefield Kupası sırasında bir röportajda, 12 ve 16 yaşlarında bir genç olarak çevrimiçi oyunlarda iki kez hile yaptığını, ancak canlı oynanan hiçbir oyunda hile yapmadığını söyledi. Niemann’ın itirafıyla ilgili Carlsen’den gelecek yanıt merak konusu…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ