Kelebek Magazin

Sağlık-Sen’den Turkovac eleştirilerine yanıt

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, yerli corona virüsü aşısı Turkovac için yapılan …

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, yerli corona virüsü aşısı Turkovac için yapılan ‘solüsyondur’ değerlendirmelerine tepki gösterdi.

Sağlık- Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Eskişehir şubesinin düzenlediği İl Divan toplantısına katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda Durmuş’un yanı sıra Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasa Hüseyin Köksal, AKP Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, MHP İl Başkanı İsmail Candemir, BBP İl Başkanı Salim Acabay, sendika üyesi sağlık çalışanları yer aldı.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Durmuş, son dönem artan vakalardan sağlık çalışanlarının da etkilendiğini söyledi. Eskiye oranla sağlık çalışanlarının ağır seyretmeyecek şekilde coronaya yakalandığını anlatan Durmuş, şöyle konuştu:

* Aşıyla beraber bu oran çok düştü. Hem de ağır seyretme olaylarından kurtulmuş olduk. Zaten Türkiyede yeterli sağlık çalışanı yok, bir de Kovid- 19dan dolayı sağlık hizmetlerinde ciddi manada bir aksamaya sebep olabilecek sonuçlarda doğuracak.

* Çünkü 14 günlük karantina süreçleri oluyordu. Şimdi 7 güne indirilmiş oldu. Mikrobu da tanıyoruz. Ona göre tedbirlerimizi de alıyoruz. Sağlık çalışanlarımız tedbirlere çok dikkat ediyor ama toplumumuz maalesef yeteri kadar duyarlılık göstermiyor. Bu rakamların bu kadar yüksek çıkmış olmasının sebebi, biraz gevşiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Çok dikkat etmemiz gerekiyor.

* Ölümlerin düşük olduğunu diyebiliriz ama netice de bir can kaybı bile çok önemli. Bizim Covid-19 lanetine verebilecek bir tane canımız bile yok. Vermemek için mücadele ediyoruz. Bu kadar mücadeleyi vermemizin nedeni bir can daha kaybetmemek.

* İnsanlar sanki televizyonda her gün 150- 200 kişi ölüyor olmasını normal kanıksamış gibi bakıyor. Bu nasıl ki teröre bir kişi şehit verdiğimizde canımız acıyorsa, yüreğimiz acıyorsa, burada da her gün 150- 200 vatandaşımızı kaybediyor olmak canımızı acıtıyor.

* Sağlık çalışanları olarak biz bunu birebir yaşıyoruz. Halkımıza sesleniyorum, çok dikkat etsinler, hafife almasınlar, bundan en kolay korunmanın yolu maske, mesafe, hijyen ve aşı çok önemli. Mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Bunlara dikkat etsinler istiyoruz.

“TURKOVAC’I GÖRMEZDEN GELMEK DOĞRU DEĞİL”

Coronaya karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac için yapılan ‘solüsyondur’ değerlendirmelerine tepki gösteren Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, Türkiye’de aşı bulan bir Türk vatandaşını görmezden gelmemin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Almanya’da Biontech aşısını bulan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’i örnek gösteren Durmuş, şu ifadeleri kullandı:

* Tabii ki bu değerlendirmeler çok üzücü. Bizler de bunları okuyoruz. Bu bir solüsyondur, aşı değildir değerlendirmeleri gerçekten Türkiyemize yakışmayan değerlendirmeler. Bu aşılar öyle yaptım, ettim denilip de onaylanan, yürürlüğe giren şeyler değil.

* Dünya Sağlık Örgütü’nün kontrollerinden geçen Türkiye’deki İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun mutlaka onaylarından geçen bir sürü testlerle, sabitlenmiş işlemler, dolayısıyla çok rahatlıkla ‘bu solüsyondur, aşı değildir’ yakıştırmaları o kurumların ciddiyetine yakışmayan değerlendirmeler. Bütün sonuçları test edilmiş, başarı elde edilmiş ve ona göre uygulama zemini bulmuş olan aşıdır.

* Türkiye’de gerçekten takdir edilmesi gereken, dünyada aşıyı bulan 9 ülkeden biriyiz. Almanya’da aşıyı Türk vatandaşı buldu diye, o Türk vatandaşlarını biz göğe çıkarıyoruz. Neredeyse Türkiye’de heykellerini dikeceğiz. Ama Türkiye’de aşı bulan bir Türk vatandaşını görmezden gelmek, onu değersizleştirmek doğru bir yaklaşım tarzı değil. Çok büyük bir çalışma ve ekiple ortaya konulmuş olan bir başarı. DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ