Kelebek Magazin

Onlar gökyüzünün ‘ihtiyar delikanlıları’: Heyecan yaşamak istiyoruz

Ankara’da lisede okurken havacılık etkinliklerine katılarak başlayan maceralarını 70 üstü yaşlarında da sürdüren üç ‘ihtiyar delikanlı’ Türkiye …

Ankara’da lisede okurken havacılık etkinliklerine katılarak başlayan maceralarını 70 üstü yaşlarında da sürdüren üç ‘ihtiyar delikanlı’ Türkiye’nin dört bir yanında atlayışlar gerçekleştiriyor.

Yaşları 70’in üzerinde olan Ömer Erdem, Halit Öner ve Doğan Müjdat Süzen’den oluşan ‘Deli Anlılar Paraşüt Takımı’, bazı illerde gerçekleştirilen sportif etkinliklere katılarak bu sporu gençlere sevdirmeye çalışıyor.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine giden Erdem, Öner ve Süzen bugün başlayan ‘Sivrihisar Hava Gösterileri 2022’ öncesinde antrenman atlayışları yaptı.

FOTO: AA

Sivrihisar Havacılık Merkezince Necati Artan Tesisleri’nde bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Sivrihisar Hava Gösterileri’nde paraşütçüler iki gün boyunca gökyüzünü renklendirecek.

TAKIMI 1973 YILINDA KURDULAR

Uçaktan yaptıkları atlayışın ardından açıklama yapan takım kaptanı 72 yaşındaki iş insanı Ömer Erdem, 50 yıldır paraşütçülükle uğraştığını söyledi.

Takımın 1973 yılında kurulduğunu belirten Erdem, şöyle konuştu: “1975 yılında Türkiye’de genel klasman ikincisi olduk. 2014 yılında da Selçuk’ta Türkiye birincisi olduk. Bu yıl Selçuk’ta düzenlenen 48’inci Türkiye Paraşüt Şampiyonası’na katılıp Sivrihisar Hava Gösterileri’ne geldik. Deli Anlılar’ın bir de genç takımını oluşturduk. Tek gayemiz gençlere örnek olmak. Yaşımız kaç olursa olsun heyecanı, korkuyu, adrenalini yaşamak istiyoruz. 70 yaşındaki paraşütçülerin atlayışları insanların çok ilgisini çekiyor. Biraz iddialı bir cümle olacak ama ölene kadar paraşütçülük yapmak istiyoruz. Her atlayışta çocuk gibi heyecanlanıyoruz.”

Ömer Erdem-Doğan Müjdat Süzen-Halit Öner (Soldan sağa) FOTO: AA

“KUŞLARIN YAŞADIĞININ BİRAZINI YAŞAMAK GİBİ”

Ekibin 73 yaşındaki üyesi Doğan Müjdat Süzen ise 15 yaşındayken bir Cumhuriyet Bayramı töreninde gökyüzündeki renkli paraşütçüleri gördüğünde tutkusunun başladığını anlattı. Süzen, “Bir karanfilin kokusunu nasıl tarif edebiliriz? Mümkün değil. Kuşların yaşadığının birazını yaşamak gibi paraşütçülük. 56 yıldır paraşütle atlıyorum. Bu sporu herkesin yapabileceğini gösteriyoruz. Sağlığım müsaade ettikçe bir süre daha atlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

FOTO: AA

71 yaşındaki emlakçı Halit Öner de 55 yıldır paraşütlü atlayış yaptığını belirterek, ‘Deli Anlılar Takımı’nın hiç ayrılmadan paraşütçülüğü sevdirmeye çalıştığını vurguladı.

Öner, şöyle konuştu: “Gençlere tavsiye ediyorum. Riski olmayan ve her yaşta yapılacak bir spor. Artık paraşüt yapan gençlerin yetişmediğini gördüm. Bu beni çok üzüyor. Meydan sadece bizlere kalmamalı, gençler yetişmeli ve bu sporda dünyada söz sahibi olmalıyız. Gençlere de çağrı yapıyorum. Gelip bu sporu izlesinler. Mutlaka içlerinden dünya şampiyonları çıkacak.” (AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ