Kelebek Magazin

New York’ta, Anadolu Sanatçılar Festivali düzenlenecek

Amerika’da ilk kez düzenlenecek olan Anadolu Sanatçılar Festivali’nin 1 Ekim’de Newyork’ta açılışının yapılacağı belirtildi. Festival bir ay …

Amerika’da ilk kez düzenlenecek olan Anadolu Sanatçılar Festivali’nin 1 Ekim’de Newyork’ta açılışının yapılacağı belirtildi. Festival bir ay halka açık olarak sergilenecek. Sanatçı Almula İdil Kılıç, “Eserlerimizin bir çoğunda Anadolu’yu, Anadolu medeniyetini ve kültürünü yansıtacağız. Festivalin ortak dili sanat olacak” dedi.

Newyork Başkonsolosu Dr. Tamer Seçkin ile kentte yaşayan Türk iş insanlarının girişimi ile 1-15 Ekim tarihleri arasında ABD’nin Newyork kentinde düzenlenecek olan Anadolu Sanatçılar Festivali’nde Türkiye’nin önde gelen resim, çini ve fotoğraf alanında çalışmalar yapan 14 sanatçı yer alacak.

Newyork’taki Blue Gallery’de düzenlenecek festivalde ayrıca Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü müzisyenler, şairler ve tiyatro sanatçıları da söyleşilere katılıp performans sergileyecek.

Festivalin amacının pandemi nedeniyle çok uzun süredir beri düzenlenemeyen etkinliklerin yeniden başlayarak toplumlar arasındaki kaynaşmayı sağlamak ve Anadolu’nun tanıtımına katkıda bulunmak olduğu belirtildi.

“GELENEKSEL TÜRK ÇİNİ SANATI ESERLERİ DE SERGİDE YER ALACAK”

Festivale katılacak olan İzmirli çini sanatçısı Almula İdil Kılıç SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “10 aydır hazırlıkları süren The Anatolian Artist Festival’in açılışına günler kaldı. Toplamda bir ay sürecek bu etkinlikte iki ayrı grup olarak eserlerimizi sergileyeceğiz. Görsel sanatların dışında çeşitli etkinliklerin de yer alacağı bu festivalde, müzik dinletileri, konserler ve söyleşiler de gerçekleşecek. Festivale davetli tek çini sanatçısı olarak iki grupta da eserlerim sergilenecek.  Çini, festivalde yer alacak diğer sanatların yanında  daha geleneksel ve otantik bir içeriğe sahip. Geleneksel Türk Çini sanatını Amerika’da sanatseverlerle buluşturacağım için elbette çok heyecanlıyım. Ülkemden uzakta katılacağım bu festivalde ortak dil sanat olacak. Ben de dünyayı daha da güzelleştirmek için hazırladığım Geleneksel Türk Çinilerini Amerikalı sanatseverlerle paylaşacağım. Festival ilk defa gerçekleşecek olmasına rağmen çok profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor. Bu festivalde yer almanın onuru ve gururunu yaşıyorum” dedi.

Festivale katılacak sanatçılar:

Sarkis Delimelkon (Ressam), Almula İdil Kılıç (Çini Sanatçısı) Özgür Pekşen (Ressam), Diğdem Serter (Ressam), Hatice Besun (Fotoğraf Sanatçısı), Rezan Özger (Ressam), Günnur Koç Kuran (Ressam), Ufuk Girgiç (Soyut Golben Sanatçı), Sertan Altınöz (bohem Ressam), Deniz Eyüboğlu (Multidisiplimer Sanatçısı), Ezgi Uzun (Multimedya Sanatçısı), Julie Mardin (Fotoğraf Sanatçısı), Elvan Alpay (Ressam), Reyhan Erkan Akbaş (Ressam), Ali Sarıkaya (Fotoğraf Sanatçısı)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ