Kelebek Magazin

Nesli tükenmekte olan Hint oklu kirpisi araba çarpması sonucu öldü

Afrika ve Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Hindistan ve Nepal’de yaşayan ve Türkiye’de de ender görülen Hint oklu kirpisi Bodrum’da otomobilin …

Afrika ve Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Hindistan ve Nepal’de yaşayan ve Türkiye’de de ender görülen Hint oklu kirpisi Bodrum’da otomobilin çarpması sonucu öldü.

Nesli tükenmekte olan Hint oklu kirpisine  Bodrum’da Kızılağaç köyü yolunda otomobil çarptı. Çarpmanın etkisi ile yol kenarına savrulan kirpi öldü.

Oklu kirpiyi yol kenarında ölü olarak bulan ve bir sitede yönetici olarak çalışan Metin Çakto “Sabah sporunda yol kenarında bulduğumuz kirpinin ağzından kan geliyordu, ölmüştü.  Sonradan Hint oklu kirpisi olduğunu öğrendik” dedi.

“5-10 YILA KADAR YOK OLABİLİR”

SÖZCÜ’ye açıklama yapan veteriner hekim Erkan Sözbilen, Hint oklu kirpisinin Türkiye’de çoğunlukla Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’de görüldüğünü belirterek “Ancak nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alıyor. Bu ölen de genç bir Hint oklu kirpi.  5-10 yıla kadar türü yok olabilir. Yaz nüfusunun artması nedeniyle ilçede aşırı trafik yoğunluğu var. Sürücülerden özellikle ormanlık ve kırsal kesimlerde domuz, tilki, kaplumbağa gibi yaban hayvanları için daha dikkatli sürüş yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ