Kelebek Magazin

Münir Özkul’dan sonra Adile Naşit’in ismi de Efeler’de yaşayacak

Türk sinemasının unutulmaz sanatçılarından Münir Özkul’dan sonra Adila Naşit’in ismi de Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayacak. Daha önce Özkul’un …

Türk sinemasının unutulmaz sanatçılarından Münir Özkul’dan sonra Adila Naşit’in ismi de Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayacak. Daha önce Özkul’un isminin verildiği sokağın paralelindeki sokağa Naşit’in isminin verilmesi törenine Müjde Ar ile eski kültür bakanlarından Ercan Karakaş da katıldı.

Efeler Belediyesi nostaljik Türk filmlerinin ayrılmayan ve unutulmaz ikilisi Münir Özkul ile Adile Naşit’in isimlerini birbirine paralel sokaklara vererek yaşattı.

Hasanefendi-Ramazanpaşa Mahallesi’nde daha önce açılan Münir Özkul Sokağı’nın paralelindeki sokak düzenlendikten sonra Adile Naşit Sokağı olarak açıldı. Açılış törenine, sanatçı Müjde Ar ve Eski Kültür Bakanı Sosyal Demokrasi Vakfı Onursal Başkanı Ercan Karakaş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KILIÇDAROĞLU BAŞKAN ATAY’I KUTLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış dolayısıyla Başkan Atay’a tebrik mesajı gönderdi.

Kılıçdaroğlu mesajında, “Tiyatro ve sinemamızın büyük değerlerinden 7’den 70’e Türk halkının kalbinde taht kuran Adile Naşit’in adını her yerde yaşatmak hepimizin görevi” diyerek, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ı kutladı.

ATAY: MARKA KENT OLMAK İÇİN SANAT VE SPOR GEREKİYOR

Törende konuşmasına “İnsanların siyasette çok mutlu olduğu anlar vardır. Bugün de benim siyaseten çok mutlu olduğum bir an” diye başlayan Başkan Atay, “Bir kentin marka kent olması için, o kentin sanatsal, müziksel, sporsal faaliyetleri olması gerekir. İnsanlarımızın bu alanlar içerisinde kendisini bulabilmeleri, faydalanabilmeleri gereken ortamlar yaratılmalı. Bugün biz de yıllarca Türk sinemasına büyük katkılar yapmış, deyim yerindeyse Türkiye’de sevmeyeni olmayan bir kişinin, Adile Naşit’in adını bu sokağa vermenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

AR: CUMHURİYET ADINA YENİ BİR SAVAŞ VERİYORUZ

Törende konuşan sanatçı Müjde Ar da böylesine anlamlı bir günde bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek çok sevdiği iki dostunun isimlerinin sokaklara verildiği için teşekkür etti.

Ar, “Hepimizin bildiği gibi çok farklı bir süreçten geçiyoruz adeta Cumhuriyetimiz adına el ele yeni bir savaş daha veriyoruz. Festivallerin yasaklandığı, edilmedik hakaretlerin kalmadığı  bir ortamdan bu festival gibi açılışın içinde buldum kendimi. Böyle onurlu, şerefli anma için teşekkür ediyorum” diyerek Adile Naşit ile geçirdikleri günleri, anıları anlattı, ölüm yıldönümünde Tarık Akan’ı da andı.

KARAKAŞ: TÜRKİYE 100 YILLIK BİR CUMHURİYETTİR

Eski Kültür Bakanı Sosyal Demokrasi Vakfı Onursal Başkanı Ercan Karakaş ise şöyle konuştu:

“İçinde yaşadığımız günlerde 15’in üzerinde festival, müzik gösterileri, konserler yasaklandı. Yasaklarla bir yere varılmaz. Büyük Atatürk’ün sözünü ettiği gibi, çağdaş uygarlık düzeyine çıkmalıyız. Bu hedef için sanayileşme, ekonomide ilerleme elbette şarttır, ama yetersizdir. Eğer sanat merdivenleri olmazsa çağdaş uygarlık düzeyine ulaşamayız. Ama bugün görüyoruz ki sinema, tiyatro, resim, her alandaki özgür sanatı engelleme, yasaklar yaşıyoruz. Ama az kaldı bunlar bitecek. Türkiye 100 yıllık bir Cumhuriyettir, herhangi bir Orta Doğu ülkesi değildir. Laik, çağdaş, demokratik bir ülkedir, öyle de kalacaktır, o yönde de gelişecektir.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ