Kelebek Magazin

Lazer tedavisi hangi vajinal problemlerde kullanılabilir?

Vajinal problemlerde ameliyatsız lazer tedavileri Lazer tedavileri idrar kaçırma, vajinal kuruluk, kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki, vajinal kuruluk …

Vajinal problemlerde ameliyatsız lazer tedavileri

Lazer tedavileri idrar kaçırma, vajinal kuruluk, kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki, vajinal kuruluk ve koyuluk, vajinal gevşeklik, epizyotomi izleri, doğumla ilgili travma, dudak (labia) sarkmaları gibi birçok vajinal problemlerin tedavisinde ameliyatsız yöntem olarak kullanılabilir.

Bazı kadınlar için doğum veya menopozdan kaynaklanan doğal değişiklikler vajinal doku üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu rahatsızlığa neden olabilir ve cinsel ilişkiden alınan zevki sınırlayabilir.

Vajinal lazer tedavilerinde lazer cilt yenileme tedavileri için geliştirilen aynı hibrit fraksiyonel lazer teknolojisini kullanır. Tedavileri kişiselleştirmek için 2 farklı lazer dalga boyu kullanılır.

İlk lazer, vajina duvarını yeni, daha sağlıklı doku ile değiştirerek yeniden yüzeye çıkarır. İkinci lazer dokuyu ısıtarak vücudun doğal iyileşme tepkisini tetikler. Lazer tedavisi hassas bir şekilde kontrol edildiğinden, sonuçlar stabil hale getirilebilmektedir.

Avantajları nelerdir?

Hormonal ya da cerrahi prosedürlere göre yan etki oranı çok düşüktür. Birçok jinekolojik sorunun tedavisinde uygulanan cerrahi olmayan yöntemdir. Lazer ile tedavi ihtiyaca göre 3 ile 20 dakika sürebilen güvenilir prosedürlerdir. Normal aktivitelere neredeyse anında devam edilebilir.

Lazer tedavisi hızlıdır ve çoğu hasta işlem sırasında çok az rahatsızlık hisseder veya hiç rahatsızlık hissetmez. Çoğu durumda, tedaviler sırasında anesteziye ihtiyaç olmaz, ancak istenirse bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi talep edilebilir.

Tedavi sırasında vajina duvarında hafif bir baskı veya artan hassasiyet hissedilebilir. Tedaviden sonra 1-2 hafta boyunca cinsel ilişkiden veya vajinanın içine sıvı girmesinden kaçınılmalıdır. İş ya da günlük rutinler kesintiye uğramaz.

Tedavi edilen bölgenin ihtiyacına göre tek ya da birden fazla seanslık tedaviler uygulanabilir. Lazer destekli ameliyatsız vajina daraltma, vajina beyazlatma, vajina estetiği operasyonları yapılabilir. Kişiye özel daha ayrıntılı bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ