Kelebek Magazin

Kuşadası’nda zehirli aslan balığı yakalandı

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un batı kısımlarında genellikle Kızıldeniz’de görülen bir balık türü olan zehirli aslan balığı Kuşadası’nda …

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un batı kısımlarında genellikle Kızıldeniz’de görülen bir balık türü olan zehirli aslan balığı Kuşadası’nda balıkçılar tarafından yakalandı.

Türkiye’de ilk defa 2014 yılında İskenderun açıklarında görülen ve yılda 2 milyona yakın yumurta bırakarak hızlı çoğalabilen bir tür olan aslan balığı, kısa süreçte Türkiye’nin tüm denizlerinde görülmeye başlandı.

Özellikle kayalık alanlarda görülen bir tür olan aslan balığı, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde de ilk defa balıkçı barınağına yakınında 1 metre derinlikte görülerek yakalandı.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Küresel iklim değişikliği nedeniyle denizlerimizde son yıllarda birçok yabancı tür görülmeye başladı. Bu türlerin büyük çoğunluğu Süveyş Kanalı vasıtasıyla gelmektedir. Akdeniz’e giren yabancı türlerin içinde, yırtıcı ve bulunduğu ortamlardaki yerel türlere olumsuz yönde zarar veren aslan balığı (Pterois miles) gibi zehirli balık da bunlardan birisidir. Bugün de Kuşadası’nda balıkçı limanında bir aslan balığı görüldü ve kepçeyle dışarı alındı.”

“Aslan balığı, üzerinde bulunan zehirli dikenler dolayısıyla dikkat edilmeli. Aslan balığı, doymak bilmeyen ve kıyısal küçük balıkları kayalarda ve kovuklarda sıkıştırarak avlayan, deniz ekosistemini tahrip eden, ancak doğal düşmanı olmayan bir türdür. Muhtemelen zaman içinde çoğalacak ve balıkçılar tarafından avlanacaktır. Eti yenebilir olduğundan tezgahlarda yerini alacaktır.”

“Aslan balığı gibi yırtıcı ve zehirli türlerin özellikle yeni görülmeye başladığı kıyılarda insan-balık yakınlaşması sonucunda meydana gelebilecek kazalarda nelerin yapılması gerektiği konusunda sağlık kuruluşlarının da yeterli bilgiye sahip olmasında yarar bulunmaktadır.” (İHA)

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ