Kelebek Magazin

Kültür ve sanat yuvası BASAD’ın tarihi binası tahliye ediliyor

Türk tiyatrosunun, sinemasının ve müzik dünyasının en önemli isimlerinin yetiştiği Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nin (BASAD) tarihi binası, üye …

Türk tiyatrosunun, sinemasının ve müzik dünyasının en önemli isimlerinin yetiştiği Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nin (BASAD) tarihi binası, üye ve yöneticilerinin tüm itirazlarına rağmen bugün tahliye ediliyor.

Türk tiyatrosunun, sinemasının ve müzik dünyasının en önemli isimlerinin yetiştiği Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nin (BASAD) tarihi binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kütüphane yapılacağı gerekçe gösterilerek boşaltılmak isteniyordu.

TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN TAHLİYE İŞLEMİ BAŞLADI

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından derneğe gönderilen tebligatta, binanın 15 gün içinde boşaltılması gerektiği belirtilerek, 2 Şubat’a kadar süre verilmişti. Dernek yöneticilerinin itirazının ardından, binanın tahliyesi için bir haftalık süre daha tanınmıştı. Ancak dernek üyeleri ve yöneticilerinin tüm itiraz ve mücadelelerine rağmen, bugün derneğin tarihi binasında tahliye işlemleri başladı.

Tahliye işlemleri sırasında dernek binasının önüne çok sayıda polis ekibi de geldi. BASAD üyeleri ise tahliye sürerken, alkışlar ve sloganlarla tepki gösterdi. 500 öğrencisi 30’u aşkın eğitmeni bulunan BASAD üyeleri önceki günler usta sanatçı Münir Özkul’un mezarı başında toplanarak, binanın tahliye edilmesinin istenmesine tepki göstererek, bu karardan vazgeçilmesini istemişlerdi.

NE OLMUŞTU?

Bina, mülkiyetinin Hazineye ait olduğu dönemde “Kültür ve Sanat Evi” olarak kullanılmak üzere Bakırköy Belediye Başkanlığına tahsis edilmiş, sonrasında da; tahsis amacına uygun olarak, Bakırköy Belediye Başkanlığı’nca derneğe kiralanmıştı.

Binanın mülkiyetinin Vakıflar İdaresine geçmesinden sonra, 22.12.2020 tarihli dilekçe ile İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğüne müracaat edilerek, 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7256 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunun 4. maddesinin 10 fıkrası kapsamında kira sözleşmesi yapmak için derneğe talepte bulunulmuş, 01.09.2021 tarihli başvuruda da bu talep yinelenmişse de derneğe hiçbir yanıt verilmedi.

Bakırköy Kaymakamlığına yazılan yazı ile derneğin tahliyesi istendi. BASAD, binanın kullanımı için Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü Surdışı Kiralama Müdürlüğü’ne -ecri misil olarak- aylık 31 bin TL ödüyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ