Kelebek Magazin

Kahverengi Yumurta ve Beyaz Yumurta Hangisi Daha Sağlıklı?

Bu yazıda, yumurtanın sağlık yararlarının neler olduğuna, neden onları yemeniz ve yememeniz gerektiğine ve kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre sağlıklı olup olmadığına hızlıca göz atacağız.


Bu yazıda, yumurtanın sağlık yararlarının neler olduğuna, neden onları yemeniz ve yememeniz gerektiğine ve kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre sağlıklı olup olmadığına hızlıca göz atacağız.

Yumurtanın sağlığa faydaları​

Yumurta bir süper gıda olarak kabul edilir ve aynı zamanda bu gezegende Dünya Sağlık Örgütü’nden 100 puan alan birkaç gıdadır. Yumurtalar, sosyal tabakalar arasında kolayca satın alınabilen ucuz protein kaynaklarıdır ve sağlıklı bir dozda protein, temel mineraller, vitaminler ve yağlar içerir.

Yumurtaların cömertçe sağladığı çok sayıda sağlık faydası şunlardır:

1. Güçlü kaslar oluşturmaya yardımcı olur:​

Yumurtalarda bulunan protein, kas ve doku iyileşmesine yardımcı olur ve bu nedenle spor tutkunları ve sporcular tarafından her gün yorucu egzersizlerden sonra tüketilir.

2. Beyin sağlığını artırır​

Yumurtalar, beyin sağlığı ve uygun sinir sistemi işlevi için önemli olan temel mineralleri, yağ asitlerini ve vitaminleri içerir.

3. Bağışıklığı güçlendirir​

Bu, B-12 Vitamini, A Vitamini ve Selenyum varlığı nedeniyle bağışıklık sisteminiz için iyidir.

4. Enerji kaynağı​

Yumurtalar enerji üretmek için besinler tarafından desteklenmektedir.

5. Kalbe iyi gelir​

Yumurtalarda bulunan kolin, aksi takdirde kalp rahatsızlığına neden olmaktan sorumlu olan amino asit homosisteinin parçalanmasına yardımcı olur.

6. Hamilelik sağlığı​

Yumurtalarda bulunan , spina bifida gibi doğuştan gelen rahatsızlıkları önlediği için hamilelik sırasında faydalıdır.

7. Göz sağlığını korur​

Yumurtalarda bulunan zeaksantin ve lutein, yaşa bağlı körlüğün ardındaki başlıca neden olan makula dejenerasyonunu önler.

8. Kilo kaybı​

Yumurtada bulunan protein, daha uzun saatler boyunca kendinizi tok ve enerjik hissetmenizi sağlayarak, öğün arası atıştırmalıklar için mola vermek zorunda kalmadan gün boyunca güç kazanmanızı sağlar.

9. Sağlıklı cilt ve saç​

Sağlıklı cilt ve saçı desteklemeye yardımcı olur.

Kilo kaybı için daha sağlıklı olan kahverengi yumurta mı beyaz yumurta mı?​

Sağlık bilincine sahip insanlar arasında, esmer ekmek, esmer pirinç veya esmer veya kepekli makarna olsun, kahverengi olan her şeyi tüketmek için yükselen bir eğilim var. Kepekli karbonhidrat tüketmenin kesinlikle bir değeri olsa da, kahverengi yumurta tüketmek aynı şey değildir.

Her şeyden önce, bilimsel olarak, kahverengi yumurta ile beyaz yumurta arasında sağlık yararları açısından beslenme açısından hiçbir fark yoktur. Tek fark, kabuğun pigmenti ve üreme sırasında bununla ilişkili hijyendir. Kahverengi yumurtalar koyu renkli tavuklardan, beyaz yumurtalar ise beyaz renkli cinslerden yumurtlar. Ek olarak, kahverengi yumurtalar daha hijyenik bir ortamda yetiştirildikleri ve daha sağlıklı yiyeceklerle beslendikleri için genellikle organik olarak satılmakta ve beyaz yumurtalara göre daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Yani ister kahverengi ister beyaz yumurta tüketin, ikisi arasında besinsel olarak bir fark yoktur. Yaşayabileceğiniz tek fark, koyu renkli tavuklara verilen daha sağlıklı yemlerin verdiği lezzettir.

Çözüm:
Bu makaleden de anlaşılacağı gibi, yumurtalar çok sağlıklı, ucuz, eksiksiz bir protein kaynağıdır, yapımı kolaydır ve kilo vermek için harikadır. Ve kahverengi yumurta ile beyaz yumurtanın faydaları arasındaki tartışmaya gelince, hiçbir fark yoktur. Her gün 2 yumurta tüketmeyi hedeflemeniz gerekirken, aşırıya kaçmamaya da dikkat etmelisiniz çünkü uzman tavsiyesi olmadan çok fazla yumurta tüketmek, daha yüksek kolesterol düzensizliği, , hazımsızlık ve hatta kilo alımına neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ