Kelebek Magazin

Kahverengi (Esmer) pirinci sağlıklı yapan nedir?

Araştırmacılar, ester bileşiği sikloartenil ferulat’ın, kahverengi pirincin sağlığı geliştirici etkilerinden başlıca sorumlu olduğunu bulmuşlardır. Kahverengi pirincin sağlığa faydaları iyi bilinir ve geniş çapta reklamı yapılır. Ancak bu…


Araştırmacılar, ester bileşiği sikloartenil ferulat’ın, kahverengi pirincin sağlığı geliştirici etkilerinden başlıca sorumlu olduğunu bulmuşlardır. Kahverengi pirincin sağlığa faydaları iyi bilinir ve geniş çapta reklamı yapılır. Ancak bu mükemmel özelliklerin tam olarak ne olduğu şimdiye kadar spekülasyonlara konu oldu. Araştırmacılar yakın zamanda sikloartenil ferulatı (CAF) kahverengi pirincin ana antioksidan ve sitoprotektif bileşeni olarak tanımladılar. CAF, hücreleri doğrudan antioksidan etkileri yoluyla ve dolaylı olarak hücreler içindeki antioksidanların üretimini artırarak stresten koruyabilir.

Asya diyetleri, dünyanın pirinç tüketiminin yaklaşık %90’ına katkıda bulunan temel bir tahıl olarak pirinci öne çıkarır. Özellikle kahverengi pirincin birçok sağlık yararı olduğu bilinmektedir. Diyete düzenli bir katkı olarak vücut ağırlığını azaltmaya, kolesterolü düşürmeye ve iltihaplanmayı bastırmaya yardımcı olabilir. Kahverengi pirincin reaktif oksijen türlerini nötralize etme ve hücresel hasarı önleme yeteneği, sağlığı geliştirici etkilerinin çoğu için hayati öneme sahiptir. Önceki çalışmalar, kahverengi pirinçteki antioksidan bileşiklerin hücreleri oksidatif strese karşı koruyabildiğini göstermiş olsa da, hangi ana bileşiğin bu faydalı özelliklere katkıda bulunduğuna dair bilgi uzun süredir bir sır olarak kaldı.

Okayama Üniversitesi Çevre ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nden Profesör Yoshimasa Nakamura liderliğindeki yakın tarihli bir çalışmada, Japonya’dan araştırmacılar, sikloartenil ferulatı (CAF) kahverengi pirinçteki ana “sito-koruyucu” veya hücre koruyucu bileşik olarak tanımladılar. CAF, hibrit yapısı sayesinde benzersiz bir bileşiktir. Profesör Nakamura’nın açıkladığı gibi, “CAF, polifenol ve fitosterolün hibrit bir bileşiğidir ve antioksidan etki ve kan yağını düşürücü etki gibi çeşitli farmakolojik özelliklere sahip güçlü bir biyoaktif madde olması beklenmektedir.”

International Journal of Molecular Sciences’ın 24. sayısının 1. sayısında 3 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan çalışma, Dalian Polytechnic Üniversitesi’nden Hongyan Wu ve Okayama Üniversitesi Çevre ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nden Toshiyuki Nakamura tarafından ortak yazılmıştır. İçinde, araştırmacılar, hücreleri hidrojen peroksitin neden olduğu stresten koruyabildiğini göstererek CAF’nin antioksidan özelliklerine dair kanıt sağlıyorlar. Hidrojen peroksit, bir hücrenin metabolik süreçlerinin bir yan ürünü olmasına rağmen, bileşiğin anormal miktarları hücreler için toksik olabilir ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir. Hücrelerin CAF ile işlenmesi, hidrojen peroksit tarafından indüklenen toksik strese karşı dirençlerini arttırdı. Ayrıca CAF, alfa-tokoferol ve gama-tokoferol ile karşılaştırıldığında hidrojen peroksit kaynaklı strese karşı daha fazla koruma sağlamıştır.

Araştırmanın tahminlerine göre, kahverengi pirincin tam tanesindeki CAF miktarı, kahverengi pirinçte bulunan diğer antioksidan bileşiklerden beş kat daha fazladır. Ayrıca CAF, antioksidanların üretimini kolaylaştıran bir enzim olan hem oksijenaz-1 veya HO-1 konsantrasyonunu arttırır. Profesör Nakamura, “Burada CAF’nin, küçük moleküler ağırlıklı antioksidan üreten enzim HO-1’in mRNA seviyesini, oksidatif hasara karşı dirençte sitoprotektif etkiler için gerekene benzer konsantrasyonlarda önemli ölçüde artırdığını gösterdik” diye açıklıyor.

Araştırmacılar, inhibitörler kullanılarak HO-1 aktivitesini bloke etmenin CAF’nin antioksidan etkisini önemli ölçüde azalttığı deneyler yoluyla bu etki mekanizmasını daha da araştırdı. Yüksek bolluk ve benzersiz etki mekanizması, CAF’nin kahverengi pirinçte en çok katkıda bulunan antioksidan olduğunun kanıtıdır.

Bu çalışma sayesinde, araştırmacılar sadece kahverengi pirincin sağlığa olan faydalarının sırrını ortaya çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda bu faydalardan büyük ölçüde sorumlu olan bileşeni de kilitlediler. Bu, tüketici sağlığına odaklanan daha iyi yeni takviyelerin ve gıda ürünlerinin geliştirilmesinde CAF kullanımına izin verecektir. İyimser bir Profesör Nakamura’nın gözlemlediği gibi, ” Çalışmamız, CAF bazlı nutrasötikler gibi CAF’lerin işlevselliğine dayalı yeni fonksiyonel gıdaların ve takviyelerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. “

Kaynağı:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ