Kelebek Magazin

Istranca Ormanları’nda mantar bereketi

Türkiye’nin önemli mantar yetişen alanlarından olan Istranca Ormanları’nda son iki yılın ardından bu sene mantar bolluğu yaşanıyor. Trakya’da …

Türkiye’nin önemli mantar yetişen alanlarından olan Istranca Ormanları’nda son iki yılın ardından bu sene mantar bolluğu yaşanıyor.

Trakya’da son iki yıldır mantar toplamaya gidenlerin eli boş döndüğü Istranca Ormanları’nda bu yıl mantar bereketi yaşanıyor. Normalde ekim ayında toplanan mantarlar, bu yıl bolluk nedeniyle erken toplanmaya başladı. Toplanan mantarlar bölgedeki işletmelere götürülüp kilosu 60 ile 80 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. İşletmelerde çoğu kadın olan çalışanlar, mantarları türlerine göre ayırıp işliyor.

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde 25 yıldır mantarcılık yapan Zeynep Karatepe, 15 yıl önce İtalya’dan Türkiye’ye dönerek bu işi yapmaya başladıklarını söyledi. Karatepe, “Bu yıl sürpriz bir şekilde çok erken başladı. Normalde ekim başı ve ortasına doğru biz mantarı almaya başlıyoruz. Fakat bu sene eylül ayı başında çok sürpriz oldu. O da yağışların lokal olarak bölge bölge yağmasından. Türkiye’nin her yerinden mantar alıyoruz, son 1 haftadır bölge köylerinden aldığımız mantarı işliyoruz” dedi.

“İTALYA VE İSPANYA’YA İHRAÇ EDİYORUZ”

Bölgede bolet mantarının çıktığını söyleyen Karatepe, “Bolet mantarının ihracatını en çok İtalya, İspanya’ya gönderiyoruz. Fransa’ya da gönderdiğimiz mantar türleri var. En çok İtalyanlar bu mantarı tüketiyor. Mantar, ağırlıkla İtalya, Fransa, İspanya, Almanya bu ülkelere ihraç ediliyor” dedi.

Mantarın durumuna göre 150-200 kişiye iş imkanı sağladıklarını belirten Zeynep Karatepe,  “Normalde Trakya bölgesinde ekim ayında çıkar, bu yıl biraz erken başladı. Tabi lokal yağışlardan dolayı, inşallah yılbaşına kadar devam eder bu da tamamen hava şartlarıyla alakalı. Tamamen nem rutubet ve yağışlarla alakalı. Mantarın fiyatı da arz ve talebe göre değişiyor. Mesela Romanya’da şu anda her gün 150 ton mantar alımı yapılıyor. Eğer orada çıkmamış olsaydı 150 lira olabilirdi. Şu anda ortalama 60 lira ile 80 liraya alıyoruz köylüden mantarı. Köylünün ilgisi çok maşallah, köylülerimiz topluyor ve getiriyor” ifadesini kullandı.

“MANTAR TOPLAMASI ÇOK ZOR”

Istranca Dağları’ndan 15 yıldır mantar toplayan Sedat Gür de “Mantar toplamak çok zor. Çalılar kollarımızı, her yerimizi parçalıyor ama bu sene çok güzel mantar var. Milletin bir kazanç kapısı oldu. Keşke her sene böyle olsa, bu seneki kadar olsa. Havanın şartlarından, yağmur olmamasından kaynaklanıyor. Yağmur ne kadar bol olursa, mantar o kadar bol oluyor” dedi. (DHA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ