Kelebek Magazin

İspanya’da bir müze, Franco’nun bağışladığı çalıntı tabloları araştırıyor

İspanya’daki Prado Müzesi, 1936-1939 yılları arasındaki İspanya İç Savaşı sırasında el konulan eserlerin gerçek sahiplerine geri verilmesi …

İspanya’daki Prado Müzesi, 1936-1939 yılları arasındaki İspanya İç Savaşı sırasında el konulan eserlerin gerçek sahiplerine geri verilmesi amacıyla bir soruşturma başlattı.

İç savaşın sona ermesinin ve diktatör Franco’nun İspanya’nın yönetimini ele geçirmesinin ardından seksen yıldan fazla zaman geçerken Madrid’deki Prado Müzesi, zamanında Franco tarafından el konulup koleksiyona bağışlanan 25 tablonun bir listesini yayınladı.

Times’ın haberine göre, eserler arasında İspanyol empresyonist Joaquín Sorolla, Peter Paul Rubens ve 17. yüzyıl Flaman sanatçısı Jan Brueghel the Younger’a atfedilen resimler yer alıyor.

Kıdemli bir profesör ve kültürel miras ile iç savaş uzmanı olan Arturo Colorado tarafından yürütülen soruşturmada, resimleri ele geçirilmiş ailelerin veya kurumların henüz hiçbiri ortaya çıkmadı. Müze, eserlerin hiçbirinin şu ana kadar talep edilmediğini söyledi.

“Joaquin Sorolla” – Jan Brueghel the Younger

“BU BİR ŞEFFAFLIK VE MİRAS MESELESİ”

Zamanında bir aristokrattan Franco’ya ait güçler tarafından el konan iki tablonun ailedeki torunlara iade edildiği biliniyor. Eserler devlete ait bir otel tarafından muhafaza edilmişti.

Müzeden bir sözcü, “Bir aile tarafından kurtarılan bazı parçalar gördük ve biz de koleksiyonumuzda ne olduğunu kontrol etmeye karar verdik. Artık bu bilgiyi paylaşıyoruz. Bu bir şeffaflık ve miras meselesidir. Belki şimdi birileri bir iddia ile öne çıkar” dedi.

Listedeki eserlerin hiçbiri müzede sergilenmiyor. Soruşturmanın sonuçları ise önümüzdeki yılın başlarında yayınlanacak.

 

 

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ