Kelebek Magazin

Gülben Ergen’e hakaret etmişlerdi: Nihat Doğan ve Yeşim Salkım’ın cezası belli oldu

Bir magazin programında şarkıcı Gülben Ergen hakkında yorum yapan Nihat Doğan ‘hakaret’ suçundan 5 ay 25 gün hapis cezasına, Yeşim Salkım ise …

Bir magazin programında şarkıcı Gülben Ergen hakkında yorum yapan Nihat Doğan ‘hakaret’ suçundan 5 ay 25 gün hapis cezasına, Yeşim Salkım ise ‘hakaret ve tehdit’ suçlarından bin 290 gün adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme Nihat Doğan’ın hapis cezasını ertelemedi.

Şarkıcı Gülben Ergen’in, bir televizyon kanalında yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” isimli programın 20 ve 22 Eylül 2017 tarihli yayınlarında kendisine hakaret edildiği gerekçesi Nihat Doğan ve Yeşim Salkım’ı savcılığa şikayet etti.

Savcılık, Yeşim Salkım hakkında 2 yıl 10 aya, zincirleme şekilde hakaret ettiği gerekçesi ile de Nihat Doğan hakkında da 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmada şikayetçi Gülben Ergen’i avukatı Emek Emre temsil ederken duruşmaya katılmayan sanıklar Nihat Doğan ve Yeşim Salkım’ı da avukatları temsil etti.

Sanık avukatları suçlamaları reddederek, müvekkillerinin beratını istedi. Mahkeme davayı karara bağlayarak Nihat Doğan’a alenen hakaret suçundan 5 ay 25 gün hapis cezası verdi. Mahkeme Doğan’ın iki ayrı mahkemeden aldığı cezaların hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrildiğini belirterek, davalarının yeniden görülmesi için mahkemelere yazı yazılmasına da karar verdi.

Mahkeme Yeşim Salkım’a ise hakaret suçundan bin 740 TL adli para cezası, tehdit suçundan ise beş yüz TL adli para cezası verdi. Mahkeme Salkım’a verilen cezayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından programın sunucusu Nihat Doğan ve programa katılan Yeşim Salkım hakkında düzenlenen iddianamede, sunucu Nihat Doğan ve programa konuk olan şüpheli Yeşil Salkım’ın habercilik faaliyeti ile ilgisiz bir şekilde Gülben Ergen’in kişilik haklarına saldırdıkları kaydedilmişti.

İddianamede, Yeşil Salkım’ın Gülen Ergen’e yönelik tehdit içerikli söylemde de bulunduğu belirtilerek, Yeşim Salkım’ın, “Alenen hakaret” ve “Basit tehdit” suçlarından 3 ay 15 günden 2 yıl 10 aya kadar, Nihat Doğan’ın da, “Zincirleme şeklinde alenen hakaret” suçundan 4 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ