Kelebek Magazin

Galatasaray’ın Yusuf Demir için ‘Türk statüsü’ ısrarı! Talimat ne diyor?

Spor Hukukçusu Avukat Alpay Köse, Galatasaray’ın Avusturyalı futbolcusu Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynamasının yolunu gösterdi. Mevcut TFF …

Spor Hukukçusu Avukat Alpay Köse, Galatasaray’ın Avusturyalı futbolcusu Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynamasının yolunu gösterdi. Mevcut TFF talimatları Yusuf Demir için engel teşkil ederken, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek konuyla ilgili konuştu. Öte yandan Avusturya kampındaki Yusuf Demir’den bir paylaşım geldi.

Spor hukuku uzmanı Avukat Alpay Köse, Yusuf Demir’in durumunu değerlendirdi.

Radyospor’a konuşan Köse, talimat değişikliği gerektiğini işaret etti:

“FIFA ve TFF düzenlemelerine göre Yusuf Demir’in yerli statüsünde ya da Türk Milli Takımı’nda oynaması mümkün gözükmüyor. TFF, ‘Türk vatandaşlığı bulunan futbolcular yerli statüsünde oynayabilir’ şeklinde kural değişikliği yaparsa FIFA bu değişikliğe müdahil olmaz. TFF böyle bir değişiklik yapabilir. Anayasa’nın 59. maddesi 2. fıkrasında geçen hüküm gereğince futbol ve kurallarını ilgilendiren durumlarda Tahkim Kurulu dışında bir başka yere başvurulamıyor. Bence Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, ‘TFF bu konuda pozitif’ derken, bir kural değişikliği olacağını düşünüyor. Benim kişisel fikrim, Türk pasaportu olan bir  futbolcunun Türk statüsünde oynaması yönünde…”

TALİMAT ‘OLAMAZ’ DİYOR

TFF’nin 2015’te yürürlüğe koyduğu oyuncu talimatı çerçevesindeki A Milli Takım uygunluğu  olmayan futbolcular Süper Lig’de yabancı statüsünde oynuyor. Bu, Avusturya Milli Takımı ile dört maça çıkan Yusuf Demir’i de kapsıyor. 2015’ten önce yerli oyuncu hakkını kazanan  futbolcular ise bu kuraldan muaf tutuluyor. FIFA da A Takım düzeyinde bir ülkenin milli takımıyla en az üç maça çıkmış futbolcuların milli takımlarını değiştirmesine izin vermiyor.

Yusuf Demir, Avusturya Milli Takımı kampından fotoğraf paylaştı. Paylaşımda futbol topu ve gülme emojileri yer aldı.

DURSUN ÖZBEK: ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Yusuf Demir’in yabancı statüsünde oynamasıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Yusuf’u transfer ederken A Milli Takım’da oynayamayacağını, Türk statüsünde olmayacağını biliyorduk” diyen Özbek, şu ifadeleri kullandı: “Geçen bir maçımızda rakip takımın iki yerli oyuncusu var diye gördük; meğer bizim İspanyol ya da İngiliz sandığımız arkadaş Türk’müş (Kasımpaşalı Mickael Tirpan’ı kastediyor)…”

“TÜRK OLMAYAN FUTBOLCULAR OYNUYOR”

“Türk olmayan, Türkçe konuşmayan, başka milli takımları tercih etmiş futbolcular Türk  statüsünde oynayabiliyor. Yusuf Demir, Türk vatandaşıdır. Annesinden dolayı çifte vatandaşlık hakkı vardır. Biz Yusuf Demir’i Türk olarak oynatalım demiyoruz, kendi değerlerimize sahip çıkalım diyoruz. Böyle bir oyuncuyu Türk futboluna kazandırmak kötü bir şey mi? Yusuf’un milli takımda oynaması, Türk statüsünde oynaması için ne gerekiyorsa yapalım; yapacağız. Başladık zaten çalışmalara…”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ