Kelebek Magazin

Galatasaray’da 42 yıl önce yaşanan endişe… ‘Sokağa bile çıkamazdık ‘

1979-80 sezonunda Turgay Şeren’in teknik direktörlüğünü yaptığı Galatasaray’da küme düşme korkusu yaşayan eski futbolcular ’42 yıl önce birlik …

1979-80 sezonunda Turgay Şeren’in teknik direktörlüğünü yaptığı Galatasaray’da küme düşme korkusu yaşayan eski futbolcular ’42 yıl önce birlik olup bu durumdan kurtulmuştuk’ ifadelerini kullandı.

Galatasaray, 1979-80 sezonundan bu yana ilk defa ateş hattına çok yaklaştı. Sadece 3 puan fark var. O dönemde sarı-kırmızılı formayı giyen futbolculardan Korkusuz Yazarı GÖKMEN ÖZDENAK , süreci şöyle değerlendirdi: “2 puan farkla ligde kalmıştık. Coşkun Özarı ile sezona başlayıp, Turgay Şeren’le devam etmiş ve Tamer Kaptan’la ligi bitirmiştik. Haftalarca düşme hattının içinde kaldık. Hayatımın en kötü dönemlerinden biriydi. Üzerimizdeki taraftar baskısı çok büyüktü. Sokağa çıkamazdık, Beyoğlu’na sinemaya bile gidemiyorduk. Bizi görenler, ‘Şampiyonluk istemiyoruz, ligde kalın yeter’ diyordu. Ağlayanlar bile vardı.”

‘YABANCILARIN UMURUNDA DEĞİL’

ÖNER KILIÇ: “Takımda toparlayıcı lider vasfında bir adam yok. Para veriliyor. Sahaların en iyisi var. Bizim dönemde imkânlar yoktu. Yabancıların birçoğunun zaten umurunda değil. Futbolcu veya yönetici biri takımı toplamalı. Yabancı oyuncu ülkesini neden terk ediyor? Parasını almak için geliyor. Böyle bir çiftlik bulmuşlar giderler mi gitmezler.”

İBRAHİM SOKULLU: “42 yıl önce böyle bir durum yaşadık ama beraber hareket ederek çıktık. Bir galibiyet şu an için çıkışa neden olur. Elleri ayakları titremeye başladı. Kazanamadıkça psikolojik olarak etkileniyorlar. Asıl bizim problemimiz orta sahadan kaynaklanıyor.”

SON 4 HAFTADA LİGDE KALDI

1979-80 sezonunda Turgay Şeren’in teknik direktörlüğünü yaptığı Galatasaray, son 4 haftaya 23 puanla girdi. Cimbom, son dönemeçte topladığı 6 puanla (2 galibiyet 2 beraberlik) kümede kalırken Göztepe aynı dönemde sadece 3 puanda kalınca, küme düşen taraf oldu.

NOT: 79-80 sezonunda lig 2 puanlı sistem üzerinden oynanıyordu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ