Kelebek Magazin

Dünyanın gündemine oturan 12 yaşındaki Archie’nin akıbeti bugün belli olacak

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve ailesinin solunum cihazının kapatılmaması için haftalardır hukuk mücadelesi verdiği 12 yaşındaki …

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve ailesinin solunum cihazının kapatılmaması için haftalardır hukuk mücadelesi verdiği 12 yaşındaki Archie Battersbee’yle ilgili mahkeme kararı bugün açıklanacak.

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve sağlık durumuyla ilgili tartışmalar nedeniyle dünya gündemine oturan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin yaşam destek ünitesinden çıkarılıp çıkarılmayacağı, bugün mahkeme kararıyla belli olacak.

Hastanenin ve İngiliz yargısının ‘hayata geri dönüş’ şansı olmadığı gerekçesiyle yaşam destek tedavisinin sonlandırılmasına karar verdiği Archie’nin solunum cihazının kapatılmaması için mücadele eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Oğullarının hayatta kalması için AİHM’e son dakika başvurusu yapan anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki doktorlardan yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

Aile haftalardır oğulları için hukuk mücadelesi veriyor.

Ancak AİHM, ailenin yaptığı başvuruyu reddetmiş ve İngiliz mahkemelerinin kararına müdahale etmeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine aile, Archie’nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir yerde hayata veda etmesi” talebiyle dün sabah Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Aile, oğullarına bir bakımevinde “huzur içinde” veda etmek istediklerini söylüyor.

‘SON DAKİKALARINI HASTANEDE GEÇİRMESİN’

Yüksek Mahkeme, Archie’nin durumuyla ilgili kararı bugün verecek. Dün taleple ilgili duruşma akşam geç saatlere kadar devam etti. Anne Dance de basına yaptığı açıklamada “Hemşireler olmadan odada aile olarak baş başa bile kalamıyoruz. Son dakikalarının burada geçirmesini istemiyoruz” dedi.

Doktorlar, küçük çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini ve hayata dönme umudu olmadığını söylüyor.

Çocuğun tedavi gördüğü Royal London Hastanesi ise, mahkeme kararını bekleyecekleri ancak Archie’yi başka bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu ifade ediyor. Doktorlar, yaklaşık 4 aydır tedavisi süren çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve yaşam destek ünitesinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

TİKTOK OYUNU KOMAYA SOKTU

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki evinde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta katılımcılardan nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

İngiltere’de mahkeme daha önce Archie’nin yaşam desteğinin kesilmesine karar vermişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ