Kelebek Magazin

‘Damla’ keçiden sevdiren haber

Antalya’da orman yangınından yaralı kurtulan ve tedavi için Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirilen ‘Damla’ isimli keçi, doğum yaptı …

Antalya’da orman yangınından yaralı kurtulan ve tedavi için Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirilen ‘Damla’ isimli keçi, doğum yaptı. Yavrulardan birine ‘Çaça’ diğerine ‘Sasa’ ismi verildi.

Akdeniz ve Ege’de peş peşe çıkan yangınlarda yaralanan hayvanlar, bölge halkı, hayvanseverler ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) gönüllüleri tarafından kurtarılmaya çalışıldı.

Yangın bölgelerinde kurulan çadırlarda ilk müdahalesi yapılan kedi, köpek, eşek, koyun, keçi gibi hayvanların birçoğu Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi.

Yangında dumandan etkilenen, başı ile meme kısmında birinci ve ikinci derece yanık olduğu tespit edilen keçi de çiftlikte tedavi edildi. İyileşen keçiye ‘Damla’ ismi verildi.

Çiftlikteki başka keçi ile çiftleşen ‘Damla’nın iki yavrusu da dünyaya geldi. Çiftlikte görevli veteriner hekimlerce yavrulardan birine ‘Çaça’ diğerine ‘Sasa’ adı verildi.

Emekli Hayvanlar Çiftliği’ndeki veteriner hekim Mustafa Ağar, “Özellikle meme kısmında ve yüzünde derin yanıklar vardı. Burada yapılan tedavilerin ardından ‘Damla’ hayata tutundu. İyileşmeden sonra kontrolümüz dışında ‘Damla’ çiftleşti ve 5 ay sonra yavruları meydana geldi. Yavrulardan beyaz olana ‘Çaça’, gri olana ise ‘Sasa’ ismini verdik. Şu anda bizimle mutlu bir şekilde yaşıyorlar” dedi.

‘Damla’ ve yavrularının artık hep Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde olacağını dile getiren Ağar, “Yavrularını ilk 10 gün yeteri kadar emziremedi. Şu an yavrularını emzirebiliyor. Keçi ailesinin bundan sonraki yaşamları emekli Hayvanlar Çiftliği’nde devam edecek. Bizimle olacaklar” diye konuştu. (DHA)

 

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ