Kelebek Magazin

Çevrimiçi Matematik Tarihi sergisi, meraklılarına ilham veriyor

New York’taki Ulusal Matematik Müzesi ve matematik ve teknoloji odaklı bir teknoloji şirketi olan Wolfram Research, çevrimiçi bir sergi açarak …

New York’taki Ulusal Matematik Müzesi ve matematik ve teknoloji odaklı bir teknoloji şirketi olan Wolfram Research, çevrimiçi bir sergi açarak, matematik meraklılarını tarihsel bir yolculuğa götürüyor.

Reha BAŞOĞUL

İngilizce olarak hazırlanan çevrimiçi sergi 9 ayrı galeriyle sunuluyor: Sayma, aritmetik, cebir, geometri, pisagor teoremi,pi, çokgenler, asal sayılar ve matematik eğitimi. Sergide bunun dışında çocuklar için de matematiksel becerilerini arttırabilecekleri eğitsel faaliyetlere yer veriliyor.

Sergide öne çıkan eserlere bakıldığında, Sümerlilerin M.Ö. 2600 civarında ürettiği kil tabletteki “dünyanın bilinen en eski matematik tablosu” bulunurken, Pisagor Teoremi’nin aslında kendisinden bin yıl önce, M.Ö. 2000 yılında Mezopotamya topraklarında ele alındığına dair tablet de dikkat çekiyor.

Abaküs’ün öncüsü olarak kabul edilen M.Ö.’ye dayanan Salamis tableti ve ilk sıfır kullanımı olarak referans verilen ve M.S. 300’e giden en erken belge özelliğiyle Bakhshali El Yazması, sergiyi gezenlerce incelenebiliyor.

Matematiğin meşhur sembollerinden Pi’ye ilişkin tabletlerde ise M.Ö 1900-1600 yıllarına tarihlenen antik Elam şehri Susa’da ortaya çıkarılan 26 matematik tabletin içindeki iki tablette Babillerin altıgen yaklaşımı üzerinden Pi’ye yaklaşan değeri kullanımı dikkat çekerken,
Babillilerin cebir konusunda ve basit, doğrusal ve ikinci dereceden denklem çözme konusundaki 23 cebir problem metni de çözümlenmiş bir şekilde sergiyi izleyenlere sunuluyor.

Sergiye merak duyanlar, dünya genelinde https://history-of-mathematics.org/ adresinden ulaşılabilir.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ