Kelebek Magazin

Broadway’de bir devrin sonu: 35 yıl sonra kapanıyor

Broadway’de 35 yıl aralıksız oynayan Phantom of the Opera’nın organizatörleri (Operadaki Hayalet) Covid-19 salgını ve ekonomik kriz dolayısıyla …

Broadway’de 35 yıl aralıksız oynayan Phantom of the Opera’nın organizatörleri (Operadaki Hayalet) Covid-19 salgını ve ekonomik kriz dolayısıyla perde kapatma kararı aldı.

Broadway’in en uzun süre oynayan eseri Operadaki Hayalet, 35 yıl sonra perdeyi kapatıyor… 35 yıldır aralıksız oynanan Operadaki Hayalet’in son kez 2023’ün Şubat ayında oynanacağı duyuruldu.

1988’den beri oynanan eserin son kez 18 Şubat’ta perde alacağı belirtildi. 35 yıl içinde 13.925 kez sahne alan oyunun gelirleri özellikle pandemiden sonra büyük düşüş yaşamıştı.

Her gece 1 milyon dolar hasılat elde eden oyunun gelirlerinin 850 bin dolara kadar düştüğü belirtildi.

Gaston Leroux’nun Operadaki Hayalet isimli eserinden uyarlanan oyun, Andrew Lloyd Webber’in Masquerade, Angel of Music, All I Ask of You ve The Music of the Night gibi bestelerle akıllara kazınmıştı. Yapımcı Cameron Mackintosh, “Operadaki Hayalet Broadway’de olağanüstü bir başarıya imza attı. Fakat en nihayetinde gösteriler zamanı gelince sona erer” dedi.

İlk olarak Londra’da 1986’da temsil edilen Operadaki Hayalet, 17 farklı dilde, 183 farklı şehirde 145 milyondan fazla insan tarafından izlendi. Dünya genelinde yaklaşık 70 bin temsil yapıldığı tahmin ediliyor.

Eserin son kez oynanmasından sonra Broadway’in en uzun soluklu eserinin Chicago olması bekleniyor. 1996’da oynanmaya başlanan Chicago’nun ardından 1997’de başlayan Aslan Kral geliyor.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ