Kelebek Magazin

Bir Diyetisyene Göre Hibiskus Çayının Sağlığa Faydaları

Hibiskus çayı lezzetli, güzel ve çeşitli sağlık yararlarından sorumlu olabilecek antioksidanlarla doludur. 2022’nin en iyi gıda trendlerinden …


Hibiskus çayı lezzetli, güzel ve çeşitli sağlık yararlarından sorumlu olabilecek antioksidanlarla doludur. 2022’nin en iyi gıda trendlerinden biri olarak seçilmesine şaşmamalı!

Hibiskusun kokteyl menülerinde veya süpermarket raflarında sıralanan alkolsüz içeceklerde bir bileşen olarak ortaya çıktığını fark ettiyseniz, bunun iyi bir nedeni var. Hibiscus, 2022 ve sonrasında izlenmesi gereken en önemli gıda trendlerinden biri olarak kaydedildi. Parlak kırmızı çiçek kesinlikle güzel, ancak faydaları güzel görünümün çok ötesine geçiyor. Hibiskusun ne olduğunu, faydalarını ve yan etkilerini ve ebegümeci evde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hibiskus Nedir?​

Hibiscus ( Hibiscus sabdariffa) , Meksika ve Orta Amerika’da da yetiştirilmesine rağmen, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü yenilebilir çiçekli bir bitkidir. Sanılanın aksine bitkinin yiyip içebileceğiniz kısmı çiçeğin taç yaprakları değil kaliksleridir. Kaliksler (veya kaliksler), diğer şeylerin yanı sıra tomurcukları ve taç yaprakları korumaktan sorumlu olan bir çiçeğin çanak yapraklarıdır.

Hibiskus diğer adıları; hatmi çiçeği, ebegümeci, medine gülü, narçiçeği ve ekşi çay olarak adlandırılır.

Diğer isimlerinin yanı sıra roselle, kuzukulağı ve zobo olarak da bilinen ebegümeci en çok çay olarak tüketilir. , bitkinin kırmızı kurutulmuş kalikslerinin soğuk veya sıcak suda demlenmesiyle yapılır. Bununla birlikte, kurutulmuş kaliksler, ebegümeci şurubu ve reçel yapımından vegan tacos’a kadar yemek pişirmede de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş ebegümeci, içeceklere tat ve renk katmak için de kullanılabilir. Çiçeğin altında bulunan bu kırmızı kaliksler, ebegümecine oldukça koyu kırmızı rengini veren antioksidan özelliklere sahip kırmızı-mavi bir pigment olan yüksek konsantrasyonda antosiyanin içerir.

Hibiscus, meyveli, ekşi ve tatlıyı birleştiren ferahlatıcı bir çiçek tadına sahiptir. Bazı insanlar ebegümeci aromasını kızılcık tadıyla karşılaştırır, ancak çiçeksi bir dokunuşla.

Hibiskus Çayı Sizin İçin İyi mi?​

Hibiskus çayı vitamin ve minerallerle dolu olmasa da polifenol adı verilen antioksidanlarda, özellikle antosiyaninlerde oldukça yüksektir.

Scottsdale, Arizona merkezli kayıtlı bir diyetisyen ve Craving Something Healthy’ın sahibi olan RDN Anne Danahy, ebegümeci çayındaki antioksidanların “çayın muhteşem kırmızı fuşya rengi ve sayısız sağlık yararlarından büyük ölçüde sorumlu olduğunu” söylüyor.

Hibiskus çayı, ilaçların yerini tutmasa da, bu yatıştırıcı yudumu çevreleyen araştırma ilginçtir.

Bu yenilebilir kalikslerin bazı sağlık yararlarına daha yakından bakalım.

Hibiskus Çayının Sağlığa Faydaları​

Anti-inflamatuar Özellikler İçerir​

Fin vs. Fin’de beslenme danışmanı olan kayıtlı diyetisyen Kelsey Lorencz, “antosiyaninlerin kanser ve diyabetin önlenmesi ile ilişkili olduğunu ve güçlü anti-inflamatuar etkileri olduğunu” belirtiyor. Food & Nutrition Research dergisinde yayınlanan 2017 tarihli bir incelemeye göre , antosiyaninler, kronik olduğunda gibi hastalıkların ilerlemesiyle bağlantılı olan iltihabı azaltır. Ek olarak, antosiyaninler potansiyel anti-anjiyogenik ajanlar olarak bilinir. Anti-anjiyojenik ajanlar, vücudun, tümör hücrelerini oksijenle “besleyen” yeni kan damarları oluşturmasını engeller.

Kan Lipid Düzeylerini Düşürebilir​

Kan lipidleriniz temel olarak üç bileşenden oluşur: Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol, iyi olarak bilinen HDL kolesterol ve kalp hastalığı riskini artırabilen trigliseritler. StatPearls’e göre dislipidemi, kalp hastalığına yol açabilen ve HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritlerin dengesizliği ile karakterize edilen bir durumdur. Biomedicine & Pharmacotherapy dergisinde yayınlanan ebegümecinin terapötik kullanımları üzerine 2018 tarihli bir inceleme, ebegümeci özütünün HDL düzeylerini etkilemeden LDL ve trigliserit düzeylerini azalttığının gösterildiğini kaydetti. Hibiscus’un kan lipidlerini düşürme üzerindeki potansiyel etkileri, yağlı karaciğer hastalığını olumlu yönde etkileyebilir.

Kan Basıncını Düşürebilir​

Tıbbi olarak hipertansiyon olarak bilinen yüksek , Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ABD nüfusunun yaklaşık %47’sini etkileyen bir hastalıktır. Adından da anlaşılacağı gibi, hipertansiyon atardamarlarınızdaki kan basıncının yükselmesine neden olarak kalbinize aşırı yük bindirir ve kalp hastalığı ve felç riskini artırır. Geleneksel olarak, ebegümeci çiçeği kan basıncını düşürmek için kullanılmıştır. Araştırmalar, ebegümeci özünün hafif ila orta derecede hipertansiyon için kullanılabileceğini göstermiştir.

Lorencz , ” ebegümeci kaliksindeki özel bir bileşiğin, kan damarlarındaki hücrelerden nitrik oksidin salınmasına neden olarak kan basıncını etkili bir şekilde düşürdüğünü” açıklıyor. Molecules’da yayınlanan 2021 randomize kontrollü bir çalışma ebegümeci ve limon mineçiçeği ( Lippia citriodora ) ile takviyenin, prehipertansiyon veya tip 1 hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncı göstergelerini düşürebileceği sonucuna varmıştır.

Kan Şekeri İle Yardımcı Olabilir​

Diabetes mellitus, MedlinePlus’a göre vücudun kan şekerini düzenleyemediği kronik bir hastalıktır. Tip 1 ve tip 2 diyabetin yanı sıra sırasında gelişen gestasyonel diyabet olmak üzere iki ana tipi vardır. Tip 2 diyabet daha yaygındır ve 10 Amerikalıdan 1’inden fazlasını etkiler. Kronik yüksek kan şekeri, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra böbrek, karaciğer ve görme hasarına yol açabilir. Farmasötikler’de 2022’de yayınlanan araştırma , ebegümeci çayının kan şekeri üzerinde faydalı bir etkisi olduğunu gösterdi; ancak, ilişkiden emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hibiskus Çayının Potansiyel Yan Etkileri​


Hibiskus, çayda (günde 2 ila 4 bardak) ve yiyeceklerde makul miktarlarda tüketildiğinde güvenli kabul edilir. Ancak, Kristin Draayer, MS, RDN , yüksek dozların toksisiteye neden olabileceğini tavsiye ediyor. Draayer ayrıca, ebegümecinin bazı ilaçlarla, özellikle de yüksek tansiyon veya diyabet tedavisinde kullanılanlarla etkileşime girebileceğini belirtiyor. Lorencz ayrıca kan basıncını düşürücü etkisi nedeniyle hamilelik ve emzirme döneminde ve ameliyattan önce ebegümecinden kaçınılmasını önerir. Ek olarak, ebegümeci vücut üzerinde idrar söktürücü etkilere sahip olabileceğini ve bunun aşırı su kaybına yol açabileceğini unutmayın.

Her zaman olduğu gibi, diyetinize yeni bir şey eklemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ