Kelebek Magazin

Beşiktaş’ta Ceyhun Kazancı’dan Valerien Ismael’e güvenoyu

Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı, siyah-beyazlı takımın bu sezon Valerien Ismael ile şampiyonluğu kazanacağına …

Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı, siyah-beyazlı takımın bu sezon Valerien Ismael ile şampiyonluğu kazanacağına inandığını söyledi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında sezonun ilk 7 haftalık bölümünü değerlendiren Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı, “Beşiktaş her zaman şampiyonluğa oynar. 7 maç oynandı. 4 galibiyet, 2 beraberlik ve bir mağlubiyetimiz var. Son maçtan bizler de oyuncular da hoca da tatmin olmadı. ‘Oyunu domine etmeyen, kontraataklarla sonuca gitmeye çalışan bir takım’ deniyor ama rakamlar böyle söylemiyor.” dedi.

Yeni bir kadro kurduklarını hatırlatan Ceyhun Kazancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“12 oyuncu geldi. Maçların içinde bazı bölümlerde oyunun kontrolünü kaybetmek, istenildiği gibi oynayamamak olağan şeyler. Sistemimiz kolay bir sistem değil. Hoca yoğun baskıyla oynamaya çalışan bir takım haline getirmeye çalışıyor. Birbirini tamamlayan, alternatifli bir kadromuz olduğunu düşünüyoruz. Valerien Ismael önderliğinde şampiyonluğu kazanacağımızı düşünüyoruz. Başkanımızın ‘Şampiyon olacağız ve Ismael’le kazanacağız’ şeklinde bir açıklaması var. Onun sözlerine itibar edelim. Tamamen kenetlenmiş durumdayız. Gelişerek devam edeceğiz. Kısa vadede bu takım çok iyi olacak. Tek ihtiyacımız birlik olmak, kenetlenmek. Taraftarlarımızın desteğine çok ihtiyacımız var.”

“BÖYLE BİR MAAŞ YÜKÜ AZALMIŞ OLDU”

Yoğun bir transfer dönemi geçirdiklerine dikkati çeken Kazancı, “Yeniden yapılanma sürecinde 9 Türk 9 yabancı oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Toplam maaşları 23,5 milyon avroydu. Böyle bir maaş yükü azalmış oldu. Bunların yerine 7 yabancı, 5 Türk transfer edildi. Bunların yanında 2 tane altyapımıza transfer ettiğimiz oyuncularımız var. Bu oyunculara 13,5 milyon avro maaş verildi. 10 milyon avroluk bir azalma söz konusu. Kadro dışı kalan, daha önceki teknik direktörlerin de kullanmadığı oyuncular vardı. Maliyetleri 6 milyon 750 bin avroydu. Bu oyunculardan sadece bir tanesi Fransa 3. Ligi’nde top oynamakta. Teknik olarak verilen kararın yanlış olmadığını gösteriyor bu durum” değerlendirmesinde bulundu.

“TAMAMEN ŞAMPİYONLUĞA ODAKLANMIŞ BİR EKİP VAR”

Beşiktaş’ın küçülmeye gitmediğini vurgulayan Kazancı, “Son 5 yılda vergiler dahil 90 milyon avrodan 45 milyon avrolara çekilmiş bir ekonomiden bahsedebiliriz. Bu bir küçülme değil bir optimizasyon. Buna devam edeceğiz. Türkiye’nin şartları, dünyanın ekonomik şartları belirleyici. Bunları yaparken kaliteden ödün vermeyeceğiz. Aldığımız oyuncular özelinde bunu söylememiz mümkün. Maliyetleri azaltarak, kaliteden ödün vermeden bunu yaptık. Biz doğru yoldayız, tek ihtiyacımız destek. ‘Bizi eleştirmeyin’ demiyoruz, burada tamamen şampiyonluğa odaklanmış, bunu kazanacak bir ekip var. Tek istek ve beklentimiz taraftarlarımızın desteği. Transferde de taraftarlarımızın büyük emeği ve desteği vardı. Beşiktaş’ın büyüklüğünü anlatırken bize çok destek oldular. İyi sonuçlar gelecek, sezonun sonunda aklımızdaki tek soru şampiyonluğu nasıl kutlayacağımız olacak” şeklinde konuştu.

“HOCA BİZE İSİMLER VERMEDİ”

Geçen sezon göreve başlayan Ismael ile birlikte transfer ve yapılanma konusunda erken çalışmaya başladıklarını belirten Kazancı, şunları söyledi:

“Hoca bize isimler vermedi, rakamlar verdi. Atletizme uygun, Türkiye ligindeki tempo düşüklüğünü yukarı çekebilecek, atletik olarak hazır oyuncuları takıma katmak için lig boyunca çalışma yaptık. Yaz aylarında da buna yoğun şekilde devam ettik. Scout ekibimizin çalışmaları vardı. Scout deyince genç oyuncuların bulunması akıllara geliyor ama takım yapısına en uygun oyuncuları bulmak en önemlisi. Neredeyse her mevkide birinci ya da ikinci tercihlerimizi alabildik. Hocamız memnun, bizler memnunuz. Taraftarlarımızın nezdinde de önemli transferler yaptığımız kanaatindeyiz. Son maçı kazansak milli araya lider girecektik.” ifadelerini kullandı.

Ceyhun Kazancı, Valerien Ismael’in planları arasında yer almamasına rağmen Tyler Boyd’un takımdan ayrılmak istemediğini kaydetti.

JOSEF DE SOUZA’NIN AYRILIK AÇIKLAMASI

Josef de Souza’nın MKE Ankaragücü maçı sonrasında sezon sonunda Türkiye’den ayrılma kararı ile ilgili konuşan Kazancı, “Josef saha içinde de dışında da duygularıyla hareket eden bir insan. Uğradığı haksızlıktan mutsuzdu. Bunu kulübe, lige, ülkeye tamamen ithaf etmiyor. Bir mutsuzluğu olduğu kesin. Performansı ve düşünceleri değişir. Kaptanımız ve saha dışında da çok önemli isimlerden biri. Uzun yıllar burada kalacağını ümit ediyorum, böyle olması için de kendisiyle görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yabancı sınırıyla ilgili zorluk yaşadıklarını vurgulayan Kazancı, “Ne kadar düşünürsem düşüneyim faydasını bulamıyorum. Kişisel olarak Türk futboluna katkı sağladığı kanaatinde değilim. İyi olan sahada olsun isterim. Serbest olduğu dönemde son derece iyi futbolcuların çıktığını ve hali hazırda Avrupa’da oynadıklarını biliyoruz. Rekabetin ön planda olmasını getireceği için yabancı oyuncunun serbest olması kanaatindeyim” şeklinde görüş belirtti.

(AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ