Kelebek Magazin

Avcılar’da çıngıraklı, bilezikli çocuk mezarı bulundu

Avcılar’daki Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında bin 500 yıllık çocuk mezarı bulundu. Küçük mezarda bir kıza ait olduğu değerlendirilen …

Avcılar’daki Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında bin 500 yıllık çocuk mezarı bulundu. Küçük mezarda bir kıza ait olduğu değerlendirilen bilezik ve çıngırak da gün yüzüne çıktı.

Küçükçekmece Gölü kıyısındaki Avcılar’daki Bathonea antik kentinde sürdürülen kazılarda görevlileri heyecanlandıran küçük bir mezar bulundu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, “İlk bilgilere göre, bu mezar bin 500 yıllık. Yatma şeklinin ve yanında eşyaların yer almasının yanı sıra dönemin cenaze defni, mezarlık kültürüyle ilgili son derece önemli veriler vermesi açısından bu mezar önemli. Mezarda metal bir bileziği, zil sesi vereceğini düşündüğümüz yeşil renkli eğlence aleti, metal bir bilezik var. Mezar bütünüyle ortaya çıkmış değil ama dişlerini görüyoruz. Demek ki vücutta çürümeyen noktalardan biri dişler. Hatta çene yapısı bütün uzuvları ile duruyor ve iskeletin ana unsurlarını görüyoruz” dedi.

Kazı Başkanı, Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şengül Aydıngün de mezardaki çalışmanın tamamlanmasından sonra bebeğin cinsiyet, yaşı ile ilgili araştırma yapılacağını ekledi. (DHA)

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ