Kelebek Magazin

Atatürk Köşkü’nün tadilatına yarın başlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Köşkü’nün yarın ziyarete kapatılarak tadilata alınacağını duyurdu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden …

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Köşkü’nün yarın ziyarete kapatılarak tadilata alınacağını duyurdu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, yılda ortalama 300 bin kişinin ziyaret ettiği Atatürk Köşkü’nün zaman içinde yapısal olarak yıprandığı, içindeki eşyaların ise eskidiği, deforme olduğu belirtildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon’u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılındaki ziyaretinde ise konakladığı ve vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü’nün şehrin en önemli tarihi yapılarından ve simgelerinden olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Trabzon Büyükşehir Belediyemiz tarafından binanın onarılması için ‘Atatürk Köşkü Restorasyon ve Konservasyon’ projesi hazırlanmış, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje 24 Ağustos 2022’de ihale edilmiş olup, iş sözleşme aşamasındadır. 20 Eylül tarihinde köşk ziyarete kapatılacak ve tadilat işi başlayacaktır.”

“Mekanın içinde bulunan tabela, fotoğraf, yazı, mobilya ve perdeye kadar tüm eşyalar elden geçirilecek. Bunu tamamen profesyonel bir anlayışla gerçekleştireceğiz. Bu eşyaları çok düzgün şekilde alıp oradan çıkaracağız. Eşyalardaki bozulmalar, çeşitli sıkıntılar bu süreçte giderilecek ve köşkün restorasyonu tamamlandığında eşyaları yerine koyacağız.”

“Atatürk Köşkü aslına uygun yenilenmiş vaziyette halkımızın hizmetine açılmış olacaktır. Arzumuz 29 Ekim 2023 resepsiyonunun Atatürk Köşkü’nün bahçesinde verilmesidir. Böyle bir hedefimiz var.” (AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ