Kelebek Magazin

AB yetkilisinden ‘Rusya’nın rezervleri Ukrayna’ya verilmeli’ çıkışı

AB dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell “AB Rusya’nın rezervlerine el koymalı ve Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanmalı” dedi …

AB dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell “AB Rusya’nın rezervlerine el koymalı ve Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanmalı” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell, AB tarafından dondurulan Rusya’ya ait döviz rezervlerinin Ukrayna’daki savaş sona erdiğinde ülkenin yeniden inşa edilmesi için kullanılabileceğini ifade etti.

AB ve birlikte hareket eden Batılı devletler, Rusya’nın “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna işgali nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerinin bir kısmını dondurmuştu.

AFGANLARA UYGULANMIŞTI

Borrell, Financial Times gazetesinde yayımlanan söyleşide AB’nin, ABD’nin Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan Merkez Bankası’nın varlıkları ile yapmış olduğu gibi, Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerine el koymasının mantıklı olacağını söyledi.

Borrell, “Elimizde mevcut bir para var ve birinin bana bu uygulamanın Afgan parasına uygulanabilirken Rus parasına neden uygulanamayacağını açıklaması gerekiyor” dedi.

Washington, Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Afganistan Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurmuştu. ABD, bu varlıkların bir kısmı ile Afgan halkına yardımda bulunmayı, kalan kısmını ise Taliban’a karşı açılmış terörizm bağlantılı davalarda kullanmayı düşünüyor. (REUTERS)

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ