Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
KelebekMagazin

Sebepsiz Kilo Alıyorsanız Dikkat!

Sebepsiz Kilo Alıyorsanız Dikkat!

Bir anda sebepsiz yere kilo almaya başladıysanız durum endişe verici olabilir. Selena Gomez’in hastalığı olarak bilinen hastalık kilo alımının sebebi olabilir.

Martine Allars 20’li yaşlarında iki haftalık kısa bir sürede 10-12 kilo alınca yaşlandıkça bunun normal bir şey olduğunu sanıyordu ancak bunun sebebini yıllar sonra öğrendi. Halsizlik ve mide bulantısı da baş göstermesine rağmen bunların hastalık belirtisi olduğu aklına gelmedi. 

Daha sonra işler daha da kötüleşti. Martine günde bir kilo almaya başladı. Ayak bilekleri ayakkabıdan dışarı taşıyordu. Dizleri sıvıyla dolmuştu ve kırdığında eklemleri acıyordu. Martine o kadar çok değişmişti ki görenler onu tanımıyordu.

Sonunda doktora gittiğinde böbreklerinin artık çalışmadığı fark edildi. Genç kadına lupus teşhisi konuldu. Otoimmün bir hastalık olan lupus, vücudun kendi organlarına saldırması olarak karakterize ediliyor. Çok fazla bilinmeyen hastalık ünlü şarkıcı Selena Gomez’le gündeme gelmişti.

Lupus hastalığı nedir?

Daily Mail’de yayınlanan habere göre Martine’in hastalığı o kadar ilerlemişti ki hemen tedavi edilmezse ölecekti. Yıllarca hasta olduğunun bile farkında olmayan kadın, kilo almanın hastalık belirtisi olarak görülmediğini söyledi.

6 ay boyunca terapi gören Martine’in tedavi süreci oldukça faydalı oldu, vücudundaki şişlikler azaldı. Fakat zaman içersiinde böbreklerinin durumu daha da kötüleşti. 37 yaşına geldiğinde böbrek nakli gerçekleştirildi ancak şimdi 42 yaşında olan Martine’in böbreği iflas etti. Şimdi böbrek nakli bekliyor.

 

kaynak:milliyet/pembenar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ