Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
KelebekMagazin

Katarın incisi Doha

Katarın incisi  Doha
  • Arap yarımadasının doğusunda bulunan, dünyanın en zengin ülkesi Katar’ın büyüleyici şehri Doha’dayım. Yaklaşık dört saat süren uçak yolculuğumun ardından, böyle güzel bir havayla karşılaşmak oldukça keyifli. Havası dinlendirici ve huzur veriyor.

 

 

Esra Nur Türker

Bonjour Magazin Seyahat Yazarı

 

 

Arap yarımadasının doğusunda bulunan, dünyanın en zengin ülkesi Katar’ın büyüleyici şehri Doha’dayım. Yaklaşık dört saat süren uçak yolculuğumun ardından, böyle güzel bir havayla karşılaşmak oldukça keyifli. Havası dinlendirici ve huzur veriyor.

 

Sanırım buraya gelmek için doğru zamanı seçmişim. Katar’a gitmek için Ekim ve Şubat ayları arası gayet uygun bence. Katar, dünyadaki en çok gaz rezervlerine sahip ülkeler arasında. Temel gelir kaynağı doğalgaz ihracatı. Ülkemiz ile Katar arasında vize karşılıklı olarak kaldırıldığından vize sorunu yaşamadım. Ancak ülkeye girerken 100 riyal vize parası ödeniyor.

 

Otelde biraz dinlenip, şehri keşfe çıkmak için sabırsızlanıyordum. Bir şehrin yaşam kalitesini, ruhunu, o şehrin atmosferini yaratan, o şehrin insanlarıdır. Ancak gittiğim yerlerde oradaki halkın yanı sıra pek çok turist gördüm.

 

Sabahın ilk ışıklarında gözlerimi açar açmaz soluğu “Souq Waqif”ta bulunan “Zaatar w zeit” restoranında aldım. Buranın menüsünde daha çok İtalyan mutfağı yer alıyordu. Diğer restoranlarda ise değişik kültürlerin yer aldığı Hint ve Çin mutfağına dair yemekleri bulabilirsiniz. Arap ve dünya mutfağı mevcut. Ayrıca burada nargile kafeler de oldukça fazla.

 

SOUQ WAKİF İNSANA ZAMANDA

YOLCULUK HİSSİ YAŞATIYOR!

Doha’nın tam ortasında 250 yıllık antik bir çarşı düşünün. İşte burası “Souq Wakif”tır. Burada çeşitli satıcılar, sokak pazarları, hediyelik eşya satan dükkânlar, baharatçılar ve birçok restoran bulunuyor.

 

Bölgenin kültürünü yansıtan, dar sokaklardan oluşan tarihi bir yer. Otantik bir havası var ve İstanbul’daki “Kapalı Çarşı’yı andırıyor. Ben bir yandan kahvemi yudumlarken ve havanın duruluğunu yaşarken, bir yandan da yoldan geçen insanları izliyordum. Souq Waqif, ruhumu farklı bir dönemde yaşıyormuş gibi hissettirdi, tarihi dokusu kalbime dokundu.

 

Şimdi de The Corniche’deyiz. Buradaki manzara karşısında büyülenmemek elde değil. Bir yanım masmavi bir deniz, bir yanım gökdelenler! Ayrıca burada deniz kenarında, yürüme yolları, park ve tur tekneleri bulunuyor. Palmiye ağaçları, deniz kenarında yürüyen insanlar ve gökdelenlerin ışıltısı bir harika. Taksi ile beş dakika mesafesi olan “City Center” avm’ye gittim. Alışverişle çok fazla vakit kaybetmeden şehri keşfe devam etmem lazımdı.

 

“THE PEARL QATAR”

BÜYÜLEYİCİ BİR YER!

Buraya gelmeden önce internetten araştırdığım yerler vardı. Beni en çok etkileyen “The Pearl Qatar” olmuştu. Hislerimde yanılmadım ve buraya gerçekten hayran kaldım. Burası, Doha’nın West Bay Lagoon bölgesinde yer alıyor. Burada alışveriş merkezleri, lüks villalar, restoranlar var. Sonradan oluşturulmuş lüks bir ada düşünün. Burası turistler için en iyi yer diyebilirim. Yürüyüş yolu ve marinası çok güzel. Katar’ın incisi anlamına gelen Pearl, sessiz ve oldukça huzurlu bir yer. Körfezin incisini sizler de hissedin. Çünkü inci etrafında yürümek çok keyifli.

 

Bir İtalyan restoranında (Carluccios) yemeğimi yedim. Çalışanlar yerli halk yerine, yabancı ırka mensup insanlardan oluşuyor. Bizlerle güzel ilgilendiler. Katarlılar o kadar zengin ki, çalışmaya ihtiyaçları bile yok. Kişi başına düşen milli gelir oldukça fazla. Burada sonradan yapılmış, İtalyan evlerine benzer tarzda evler gördüm. Hatta bu mimari tarzda yapılmış avm’ler var. İtalyan temalı alışveriş ve eğlence merkezi olan “Villagio Mall” da görülmesi gereken yerlerden. Tavanı gökyüzü görüntüsüne boyanmış, içinde gondolla gezebileceğiniz bir göleti bulunduruyor.

 

OSMANLI’DAN KALMA ESERLERE

RASTLAMAK GURUR VERİCİ!

Beni en çok etkileyen yerlerden birisi de “İslami Sanatlar Müzesi” oldu. Farklı bir konseptte hazırlanmış bir müze. İslam sanat ve kültürünün nadide parçaları bulunuyor. Türkiye, Mısır, Suriye ve İran’dan birçok eser sergileniyor. Ayrıca Osmanlı dan kalma eserlere rastlamak gurur verici.

 

Doha ya gelip de safari yapmadan dönmek olmaz. Kum tepelerinde aksiyon dolu anlar en sevdiğim. Evet, adrenalini seviyorum.

 

Al Wajba Kalesi, Katarın kültür ve mirasını derinden keşfetmemizi sağlıyor. Katar Kültür köyü ise, mimarisi ve tiyatrosuyla biz ziyaretçilerini adeta büyülüyor.
Katarın gecesi, gökdelenlerin ışıltıları ve büyüleyici manzarasıyla oldukça güzelleşiyor.

“La Cigale “otelin en üst katında bulunan “Skyview ” adlı mekâna gittim. Girişte pasaport kontrolü yapıyorlar. Evet, yanlış duymadınız. İçerde yerli halkın yanı sıra benim gibi pek çok turist bulunuyordu. Lounge müzikler eşliğinde, rengârenk ışıltılı bir şehir, Doha! Buradaki enerji ve müzikler harika. Burada sushi yedim, oldukça başarılıydı. Sunumları da beğendim. Ancak biraz pahalıydı. 200 riyal kadar. Dünyada milli gelir olarak en zengin olan ülkede, pahalı restoranların olması aslında doğru orantılı. Buradaki eğlence mekânları genellikle otellerin içerisinde bulunuyor.

 

KATAR, 2022’DE DÜNYA KUPASI’NA

EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIRLANIYOR!

Keşke daha fazla vaktim olsaydı ve Doha’da daha fazla kalabilseydim. Daha sonra tekrar geleceğim. Şimdiden çok özledim. Ayrıca Katar, 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Doha’daki festivallerin tarihlerini şimdiden araştırmaya başladım. Sevgiler.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ