Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
KelebekMagazin

GTD ANADOLU PEYNİRLERİ BULUŞMASINDA…

GTD ANADOLU PEYNİRLERİ BULUŞMASINDA…

Gastronomi Turizmi Derneği Kars temsilcisi İlhan Koçulu ve ekibinin başarılı organizasyonu ile Peynir Festivali gerçekleşti. Kardeş derneğimiz Zeytin Dostları Derneğinin oluşturduğu Tadım ve derecelendirme organizasyonu ile zeytinyağı sonrası detaylı inceleme ve puanlama  Modeli artık Peynir için de geçerli oldu.

 

Kars’ta üç yıldır yerel-geleneksel peynirleri buluşturan Anadolu Peynirleri Buluşması etkinliğimizin dördüncüsü, 30 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Peynir fuarı konseptiyle planlanan organizasyonda, Anadolu’nun 25 farklı şehrinden davet edilen peynir üreticilerine, Boğatepe Köyü’nde yerel-geleneksel peynirlerini sergileyecekleri bir alanında stand kurdu. Üreticilerin getirdikleri peynirleri meraklılarına ve katılımcılara anlatma ve tattırma imkanı sunuldu. Le Cordon Bleu ve Özyeğin Üniversitesi’nden şef Erich Ruppen in peynirli ikramlarıyla şenlendi. Anadolu Peynir Buluşması’yla, yerel geleneksel peynirciliği gastronomi dünyasıyla buluşturmak için önemli bir adım atılmaktadır.

 

Tadım Atölyeleri fuardan önce düzenlenmiş olup Türkiye’de ilk kez Coğrafi İşaretli Kars Kaşarı için oluşturulan peynir tadım panelinde Kars Kaşarı’nın fiziksel ve duyusal özellikleri tanıtıldı ve aynı zamanda Anadolu’nun farklı geleneksel peynirlerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Süt ve peynir üreticilerinin yanı sıra bilim insanlarını, aşçılar ve şefleri, kamu yetkililerini ve  Gastronomi Turizmi Derneğini  bir araya getiren bu buluşmaya Türkiye Gastronomisi için bir kazançtır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
@ 2018 - Kelebek Magazin