Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
KelebekMagazin

Göz Kapağınız Bu Yüzden Şişiyor Olabilir!

Göz Kapağınız Bu Yüzden Şişiyor Olabilir!

Birçoğumuzun çocuk yaşlardan itibaren başına gelen göz kapağı şişmesinin farklı nedenleri olabilir. İşte göz kapağı şişmesinin nedenleri…

Göz kapağı şişliği bazen tek başına başka bir belirti olmaksızın kendini gösterirken bazen de gözde kaşıntı, Ağrı, batma gibi ek şikayetlerle görülebilir. Göz kapağı şişmesi en sık alerji sonucunda meydana gelir. 

Göz kapağı şişmesinin nedenleri:

Alerji

Hem göz kapağının kendisinden kaynaklı lokal alerjilerde hem de sistemik alerjik reaksiyonda(anaflaksi) göz kapağı şişmesi görülür. Alerji nedenli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder.  Birçok madde alerjiye neden olabilir; yediğiniz bir yemek, dokunduğunuz bir madde, sürdüğünüz bir losyon, içtiğiniz bir ilaç… 

Arpacık

Çoğu insanın bir şekilde gördüğü veya yaşadığı bir durumdur. Yalnız bir göz kapağının bir bölgesinde, lokal iltihaplı şişlik olmasıdır. Şişliğin kaynağı göz kapağındaki yağ bezleridir. Bu iltihabi şişlik bazen dışarı akabilir. Ağrılıdır ve bazen bu ileri derecede rahatsızlık verir
 

Göz kapağı iltihabı 

Yine çok sık görülen bir durumdur. Göz kapağı şişmesi ile birlikte gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler görülebilir. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

Şalazyon

Çoğu kişinin kulağına tanıdık gelmeyen bu duruma çoğu zaman yanlışlıkla arpacık denir. Arpacığa oldukça benzeyen bu durum yine göz kapağının bir bölgesinde tek taraflı şişlik şeklinde görülür. Arpacıktan büyük ve arpacığın aksine ağrısız bir şişlik oluşturur. Tedavi için bazen cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulur.

Konjonktivit

Kırmızı göz olarak bilinen bu duruma göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü tutabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

Zona

Zona deyince akla gözde şişlik pek gelmese de gözü tutabileceği ve göz kapağı şişliği yapabileceği unutulmamalıdır. Tuttuğu bölgede veziküler (içi sıvı dolu şişlikler) görülür ve buna şiddetli ağrı eşlik eder.
 

Orbital selülit

Çocuklarda daha sık görülür. Göz çukurundaki dokuların enfeksiyonudur. Bazen görmeyi tehdit eden komplikasyonlara neden olabilen bu durum hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. En sık sinüs enfeksiyonlarının yayılımı ile oluşur. 

Göz kapağı şişliğinin diğer nedenleri:

-Travma, yaralanma
-Göz Kanserleri
-Göz kapağı dermatiti
-Kavernöz Sinüs Trombozu  (Beynin toplardamarlarının oluşturduğu ağsı yapıda pıhtı oluşması)

(milliyet cadde)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ