Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
KelebekMagazin

Coşkun Erdem için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım çağrısı! Coşkun Erdem kimdir?

Coşkun Erdem için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım çağrısı! Coşkun Erdem kimdir?

Coşkun Erdem için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım çağrısı!İsviçre Zürih’te program yaparken sahnede düşüp beyin kanaması geçiren Coşkun Erdem’in ailesi şimdi de hastane masrafları yüzünden sıkıntılı günler geçiriyor. İsviçre Zürih’te program yaparken sahnede düşüp beyin kanaması geçiren usta kanun sanatçısı ve bestekar Coşkun Erdem için hastane 600 bin lira fatura çıkardı. Bu parayı ödeyecek durumu olmayan ailesi Türk yetkililerden yardım istiyor.

Kanun üstadı Coşkun Erdem, Bülent Ersoy, Gönül Yazar gibi sanatçılarla uzun yıllar aynı sahneyi paylaştı. Geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Zürih kentinde program yaparken, sahnede düşerek beyin kanaması geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Zürih’te bir hastanenin yoğun bakım servisinde uyutulmaya devam ediyor.

‘Elçilik devreye girsin’

Şarkıcı Onur Akay, Instagram hesabından Coşkun Erdem’in ailesinin perişan durumda olduğunu duyurdu.

Onur Akay şunları yazdı:

“Hastane, 1 haftalık masraf için 166 bin İsviçre Frangı istemiş. Neredeyse 600 bin Türk Lirası! Show Haber’den İbrahim Konar ailesi ile görüştü. Dün İbrahim’i telefonla aradım ve ailesi, ‘Yurtdışı sağlık sigortası vardı ama süresi geçtiği için işlemiyor. Her geçen gün artan fatura için, elçiliğin devreye girmesini istiyoruz” diyor. Münir Nurettin Selçuk’tan Zeki Müren’e kadar efsane isimlere kanunu ile eşlik ederek, bizi dünyada kendi öz müziğimizle temsil etmiş Coşkun Erdem için, başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye gireceğini ümit ederek, yetkililerin ilgilenmesini rica ediyoruz.”

COŞKUN ERDEM KİMDİR?

Coşkun Erdem, 1938 yılında Gemlik’in Kapaklı köyünde dünyaya geldi.
İlk hatırladığı ses ud, çünkü babası Mustafa Bey, oğlu sanatçı olsun diye yanına gelip ud çalarmış.
Babasının işi dolayısıyla bir süre sonra Zonguldak’a oradan da Çaycuma’ya göçtüler. Seslerin makama ve melodiye dönüşmesi Çaycuma’da başladı.
Çok küçük yaşta olmasına rağmen sesi ve makam yeteneği dolayısıyla Çaycuma’nın tek camiinde ezan okumaya başladı.
Mustafa Bey, oğlunun sanatçı olmasını çok istediği için Adapazarı’na taşındı. Coşkun Erdem, ilk sistematik müzik eğitimini Adapazarı Musiki Cemiyeti almaya başladı.
Bestelediği saz semaileri ve peşrevleriyle ünlenen İsmail Sefa Olcay’ın yanında kanuniliğe doğru ilk adımlarını attı.
Bir süre sonra Mustafa Bey, Adapazarı’nın oğluna dar geldiğine karar verip varını yoğunu satarak, bütün sanatların ve büyük hayatların merkezi olan İstanbul’un yolunu tuttu. Küçük Coşkun, Türk Musikisi’ne değerler kazandıran Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne hemen kabul edildi. Kadri ve İsmail Şençalar, Şerif İçli, Neyzen Gavsi Baykara ve büyük kanun üstadı Ahmet Yatman’dan özel dersler aldı.
1954 yılında yani henüz 16 yaşındayken Yenikapı Çakır Gazinosu’nda okuyucu olarak sahneye adımını attı. Solistlik hayatı iki yıl sürdü. Daha sonra okuyuculuğu bırakıp saz heyetine katıldı.
Genç yaşına rağmen, devrin önemli solistlerinin saz heyetinde kanuni olarak işe başladı. Turnelere katıldı. Bu arada şiirler yazıp besteler yaptı.
1960’larda verilmeye başlanan ilk Altın Plak Ödülü’nü, bestesini Coşkun Erdem’in yaptığı rast makamındaki ‘‘Kader böyle imiş ne söylesem boş’’ adlı şarkısıyla Sevim Tanürek aldı.
Ardından Erdem’in besteleri peş peşe gelmeye başladı. Hala dillerden düşmeyen 50’nin üstünde besteye imza attı.
Fasıl şefliği, solist refakatlığı yaptı ve oyun havalarını mükemmel icrasıyla dikkati çekti.
Dünyanın bir çok ülkesinde kanunu ile konserlerde, icralarda bulundu.
Zeki Müren, Münir Nurettin Selçuk, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Behiye Aksoy gibi bir çok sanatçının gerek konserlerinde, gerek stüdyo kayıtlarına kanunu ile eşlik etti.
Altı evlilik yapan bestecinin bu evliliklerinden bir kızı, bir oğlu ve üç de torunu var.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ